Румънският президент Клаус Йоханис се очаква да спечели най-много гласове на днешния първи тур на президентските избори с обещания да съживи усилията за борба с корупцията в една от най-корумпираните европейски държави, предаде "Ройтерс".
За да спечели втори мандат, 60-годишният Йоханис вероятно ще трябва да се яви на балотаж на 24 ноември, като според социологическите проучвания той ще победи независимо кой ще е съперникът му след днешното гласуване.
С подкрепата на либералното правителство на малцинството на премиера Лудовик Орбан, негов съюзник, който спечели вот на доверие в парламента в понеделник, Йоханис може да въведе в длъжност главен прокурор, който да се заеме сериозно с борбата с корупцията, смятат наблюдатели.
Преизбирането му освен това може да подсили шансовете на Национално-либералната партия да сформира коалиционно правителство след парламентарните избори през 2020 г. и да възстанови доверието на инвеститорите, което бе засегнато от няколко години на политическа нестабилност и фискална щедрост.
"Това не трябва да е новина за никого. Аз много искам честно правосъдие и ефикасна борба срещу корупцията", заяви Йоханис пред новия правосъден министър по-рано този месец.
Откакто стана президент през 2014 г., бившият кмет на трансилванския град Сибиу опита да ограничи съдебната реформа на управлявалите доскоро социалдемократи, смятана от Брюксел и Вашингтон за заплаха за върховенството на закона и предизвикала най-големите от 30 години протести в страната.
Социалдемократите, които бяха на власт от парламентарните избори в края на 2016 г., бяха свалени с вот на недоверие на 10 октомври.
Йоханис успя да отблъсне техни назначения за висши постове, включително за Национална дирекция за борба с корупцията (DNA) и дирекцията за разследване на организирана престъпност и тероризъм (DIICOT), и двете под надзора на главния прокурор.
През 2018 г. управляващите отстраниха ръководителя на DNA Лаура Кодруца Кьовеши, която след това бе избрана за първия главен прокурор на ЕС. Мандатът на главния прокурор изтече през април, а ръководителят на DIICOT подаде оставка през октомври след критики срещу действията му в случай на отвличане и убийство на дете.
Трите поста се заемат от временни ръководители. Това позволява на правосъдния министър на Лудовик Орбан да номинира нови хора, които според наблюдатели ще бъдат одобрени от Йоханис.
По време на управлението си социалдемократите създадоха специален отдел за разследване на магистрати за потенциални злоупотреби, което бе сметнато от критици за инструмент за политическа принуда.
Срещу Йоханис в надпреварата днес се изправят лидерът на социалдемократите и доскорошен премиер Виорика Дънчила и Дан Барна, лидер на дясноцентристкия съюз "Спаси Румъния". И двамата получават подкрепа под 20% в социологическите проучвания.
Дневник
Коментари
Добави коментар