Докато ние празнуваме поредната годишнина от 10 ноември и на своя безкраен преход, Западна Европа за същите 30 години направи няколко прехода, заяви евродепутатът Радан Кънев на днешната конференция, организирана от Националния младежки клуб на ДСБ и от фондация "Конрад Аденауер".
Първият преход на Западна Европа започва също в края на 80-те години и той е от социалната държава, в която буквално всички са станали средна класа – и работници, и буржоазия, към либералния капитализъм.
По това време започна и нашият преход, но той бленуваше като крайна цел именно блаженството на социалната държава в Западна Европа. "Което беше крайно погрешно, защото вече е минало. Ние все още продължаваме да говорим как догонваме сякаш статичната и чакаща ни западна политика", отбеляза Кънев.
Вторият преход на Запада е да се отърве от прекомерния индивидуализъм
В момента Западна Европа извършва още един преход – да се освободи от модела на изчистения либерален капитализъм, отбеляза Радан Кънев.
"Всички в Европейския парламент отхвърлят философията на общество, в което се прави разлика между ценностите на индивидуализма и ценностите на себичността и алчността. Настроенията в западните държави са насочени против тази философия", каза той.
У нас представата да забогатееш на всяка цена и да не обръщаш внимание на проблемите на другите хора е станало норма на естествено поведение.
"Много хора у нас наричат това поведение дясно. Егоизъм, алчност, себичност, незаинтересованост към другите хора в затруднено положение – нито една сериозна партия в ЕНП днес не поддържа подобна идеология, дори ако е залитала в тази посока", разясни евродепутатът от "Демократична България".
Прекомерният индивидуализъм вече е осъзнат проблем в Западна Европа и обществата там търсят пътища да се освободят от него.
Икономиките вече са в преход, заради климатичните промени
Третият преход, който е започнал в Западна Европа, докато ние още спорим за нашия отпреди 30 години, е ориентирането на икономиките и общественето устройство за преодоляване на проблемите, възникващи от климатичните промени.
"У нас все още половината хора ще кажат, че няма климатични промени. Това нито един евродепутат ням да го каже", обясни Кънев. Той даде пример с голямата трансформация, която се извършва в германското автомобилостроене, за да отговори на новите предизвикателства в екологичната сфера.
"Политиките в тази сфера са в ход – в енергетиката, в земеделието, в транспорта. Този нов преход вече се случва в Западна Европа", отбеляза Кънев на конференцията с младите активисти на ДСБ.
Дневник
Коментари
Анонимен
да не забравяме че Европа не е България , у нас нещата ще мръднат с крачка напред след едва 100 години