БСП не е алтернатива на ГЕРБ, защото започва да ги имитира. Партията се превръща в лидерска, авторитарна, партия на диктата на ръководството. Ръководството на формацията все повече се изолира и поставя разделителни линии със самата партия и останалите членове на левицата. БСП, ако не изчерпан, то е трайно изчерпващ се проект.
Това са били част от критиките, които опозицията в БСП е отправила към ръководството на левицата по време на днешното разширено заседание на Националния съвет на партията. Пленумът на партията близо 7 часа обсъжда резултатите от местните избори. Социалистите разгледаха и два доклада по темата - официалния на ръководството на предизборния щаб и алтернативен - на вътрешнопартийната опозиция.
Според тясното ръководство - Изпълнителното бюро, и голяма част от социалистите БСП се завръща в местната власт, тъй като печели изборите в четири областни града, както и разширява представителството си в общинските съвети. Опозицията на Корнелия Нинова в партията обаче смята, че резултатите не се различават коренно от тези през 2015 г., когато БСП на практика "изчезна от картата". Заради което 50 от 183 социалисти в съвета искат оставката на лидера и Изпълнителното бюро.
"Искаха моята оставка пред журналистите, вътре на пленума нямаше дискусия по този въпрос", каза пред журналисти над 7 часа след началото на течащото все още заседание лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от "Фокус".
Още преди заседанието в партията прогнозираха тежки словесни сблъсъци и напрегнато заседание. А опозиционерите застанаха и в началото пред медиите, за да изложат част от критиките си, впоследствие и вътре са доразвили вижданията си, разказаха пред "Дневник" участници във форума.
Все пак множеството критики не са се отразили върху реалния резултат от срещата - с голямо мнозинство бе приет докладът на зам.-шефа на партията и председател на предизборния щаб Кирил Добрев. Той е бил подкрепен от 86 от членовете на Националния съвет, а 20 са гласували "против".
След изчитането на доклада опозицията е влязла в атака и с искания за оставки, но алтернативният доклад е бил отхвърлен от пленума.
БСП е изчерпващ се проект, става авторитарна
БСП, ако не изчерпан, то е трайно изчетпващ се проект и все по малко българи обвързват живота и съдбата си с тази партия, заявил по време на форума партийният социолог Юрий Асланов. Той отбелязал, че демократичността в една партия не се изразява в това, че всеки може да критикува ръководството, както твърди ръководството, и допълнил, че и Бойко Борисов твърди, че всеки може да го критикува по медиите.
Че БСП все повече заприличва на ГЕРБ и става авторитарна, заяви и лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев още на влизане на заседанието. Той коментира, че основна причина за поредната загуба на изборите е политическият курс на ръководството. "Последните години се осъществява цялостна подмяна на характера на БСП. От идейна и програмна партията се превръща в лидерска. От демократична се трансформира в авторитарна. От партия на разговора става партия на диктата на ръководството", коментира той.
И допълни: "Как ще бъдеш алтернатива на ГЕРБ, след като ги имитираш? Как ще гарантираш свободата на медиите, след като всеки критичен глас и различно мнение в БСП се демонизира и се обавява за подмолна дейност?". Станишев отбеляза още, че макар ГЕРБ да ерозира, БСП не е алтернатива, тъй като все повече заприличва на управляващата формация.
БСП всъщност загуби, не постигна целите си
Ръководството поставя разделителни линии между себе си и партията, заявил и Костадин Паскалев. И отбелязал, че глобалният извод е, че БСП е загубила тези избори.
Още на влизане на заседанието пък Димитър Дъбов припомни, че на последното заседание преди изборите Националният съвет е гласувал критерии - една трета увеличаване на съветниците и удвояване на кметовете на общини. Как да се даде добра оценка, след като подобни резултати няма, попита той.
Паралелният анализ е в много висока степен верен, коментира и Янаки Стоилов пред журналисти. За мен важното е да се направи точна преценка на резултатите от изборите, по възможност с по-малко предубеденост и противопоставяне, което може да бъде конструктивно, посочи той. А вътре пред форума също разкритикувал ръководството, че разчита все повече на "външни хора".
Очаквано и председателят на БСП - Варна, Борислав Гуцанов заяви, че градската организация в морския град категорично иска оставката на лидера на партията Корнелия Нинова и на председателя на предизборния щаб Кирил Добрев.
Нинова: Дайте пример за авторитарност
Можете ли да ми дадете поне един пример за това, че БСП става авторитарна партия, попитала в отговор лидерът на левицата Корнелия Нинова. "Кое е авторитаризъм? И ако тези обвинения продължават, то нека да питам кой орган реши за целувката с Местан на Орлов мост", обърнала се тя към Станишев (докато беше лидер на БСП, през 2013 г. на предизборно събитие на Орлов мост Станишев се извини на ДПС за т.нар. възродителен процес, прегърна и целуна по бузата тогавашния лидер на ДПС Лютви Местан. Действията му породиха множество дългогодишни коментари и критики - бел. ред.).
"На върха на БСП има различия, но в никакъв случай партията не е разцепена", коментира по-късно пред журналисти Нинова, цитирана от "Фокус". "Категорично не приемам аргумента за разцепление и разединение в партията. Обясних на другарите си защо. Щях да го приема и страшно да се разтревожа, ако зад тези 50 подписа, макар че се оказаха 21, ако зад тях стояха 21 или 50 партийни организации. Това щеше да е катастрофа на партията. Ако зад това писмо стоят 50 общински организации, това е тежко. В нито една от организициите не е приемано такова решение, не е обсъджан такъв доклад. Те не са упълномощавани да го изразяват. Казах им – другари, това е лично мнение на вас. Уважавам го, то е различно, но това не е разцепление в партията. Защото нито вие, нито аз съм партията. Партията са членовете, а те не са ви упълномощили да пишете това", каза Нинова.
По думите й никъде в структурите на партията не се говори за разделение, разцепление, а само "на върха се караме". "Фактът, че 7 часа дискутираме, спорим, че пред медиите има алтернативен доклад, че всички вътрешни опозиционери говорят различни неща пред медиите, е опровержение на твърдението, че сме авторитарна партия", каза Нинова.
"Вие работите непрекъснато върху образа на БСП, но на мен ми се иска да се изясните по образа на ГЕРБ. Кога сте прав? Когато говорите за машината ГЕРБ или за държавника Борисов? От вашите еквилибристики нашите съграждани оставят озадачени", попитала пък Весела Лечева Станишев. И го обвинила, че като председател на ПЕС сигурно не забелязва, че от влизането ни в ЕС България е все по-далече от европейските си партньори не само като жизнен стандарт на своите граждани, а и като функциониращ демократичен модел.
Вътрешнопартийните кампании поддържали кондицията
Зам.-председателят на БСП и председател на предизборния щаб Кирил Добрев пък благодарил също на всички свои съпартийци, които "нямаха търпение тази кампания да свърши, за да започнат новата - вътрешнопартийната", съобщиха от пресцентъра на БСП. Вие успяхте да поддържате в кондиция всички онези кандидати заедно с техните организации и предизборни щабове, за да постигнат този резултат, който днес имаме, казал той.
Симбиоза ГЕРБ - БСП
"Симбиозата между ГЕРБ и ДПС при буквалното разпределяне на малките и средните общини скоро ще обезсмисли местните избори", коментирал още Добрев изборните резултати. Ако не пресечем тази тенденция, не само ние като партия, но и като общество, се опасявам, че следващия път общините, попаднали чрез схеми между партията на управляващите и ДПС, ще бъдат повече, допълнил той.
"ГЕРБ и ДПС в комбинация с икономически субекти успяват буквално да превземат малките общини с население до 10 хиляди души. И ако БСП в началото на прехода беше партия, която печелеше именно селата и малките общини, входът днес на БСП в местната власт е през големите общини и областни центрове, където зависимостта на хората е по-малка и те гласуват свободно", е анализът на ръководителя на предизборния щаб.
Европейските социалисти да помогнат за честните избори в България
По време на заседанието отново левицата заговори за изборни нарушения и нужда от промяна на изборните правила. Кирил Добрев поискал индиректно и повече активност от лидера на ПЕС Сергей Станишев, като призовал Партията на европейските социалисти да вземе отношение по въпросите с честността на изборния процес в България.
"Отминалите местни избори нямат нищо общо с който и да е предишен избор. Много от нещата в тази кампания се случиха под повърхността. Никога досега не е имало толкова тежък натиск върху нас - кандидатите за кметове. В тази предизборна кампания имаше безброй много платени доноси срещу мен във Върховната касационна прокуратура, до премиера и парламента", казал пък кметът на община Полски Тръмбеш и член на Националния предизборен щаб на БСП Георги Чакъров, съобщиха от пресцентъра на левицата.
"Имаше дни, в които по няколко черни джипа с брутално и плашещо изглеждащи младежи ходеха из кварталите и плашеха хората, и това ставаше с наблюдението на полицията. В изборния ден моят опонент се возеше в техните коли, ходеха по селата и секциите и пряко участваха в изборния ден. Това ставаше отново със знанието на полицията и се случваше в държавата, управлявана от Бойко Борисов, който по моето мнение не се превръща в държавник", заявил Чакъров.
Дневник
Коментари
Анонимен
Това което им пречи,е черното им минало.