Клаус Йоханис печели втори мандат като президент на Румъния с почти две трети от гласовете. Това сочи екзит пол на института IRES, цитиран от румънски медии, за "лесната" му победа съобщава и "Ройтерс".

Тези данни дават на Йоханис 66.5% от гласовете, а на доскорошния премиер Виорика Дънчила - 33.5 на сто. Те не включват гласовете от румънците зад граница. Друг екзит пол му дава 64.8% от гласовете срещу 35.2 за Дънчила.

Победата на шейсетгодишния Йоханис, бивш кмет на трансилванския град Сибиу, изглеждаше предизвестена според проучванията. Той спечели първия тур с 37.8% от гласовете, докато Дънчила получи малко над 22 на сто. Шансовете му нараснаха допълнително, след като Дан Барна, кандидатът на дясноцентристкия Съюз за спасение на Румъния, спечелил 15%, призова поддръжниците си да гласуват за Йоханис.

Пред урните Йоханис повтори обещанието си да изкорени масовата корупция в страната и да се бори за укрепване на върховенството на закона. То пострада от политиките на няколко правителства на социалдемократите и в някои отношения Румъния се оказваше в една група с Унгария и Полша като критикувана от Брюксел за посегателства срещу демокрацията.

Държавният глава се смята в Европа за спирачка пред тези действия. В съдебната власт са и част от правомощията на румънския президент (например за назначения в прокуратурата), освен това той може да оспорва закони пред Конституционния съд, както и да номинира министър-председател.

Сграда АЛФА

Йоханис ще може да разчита на либерално правителство на малцинството на Лудовик Орбан, спечелило вот на доверие преди седмици. "Победи нормалната Румъния... Това е най-категоричната победа срещу Социалдемократическата партия," заяви Йоханис, цитиран от агенция "Аджерпрес".

На първия тур гласуваха само 47.66% от румънците, най-ниската активност на президентски избори в страната от идването на демокрацията през 1990 г. Според изданието The Romania Journal активността е била 49.87% в края на изборния ден според "Аджерпрес". Така днешната активност е значително по-слаба от тази през 2014 г., довела до първото избиране на Йоханис (58.21%), или тази от 2009 г. (53.52 на сто).

Въпреки това мобилизацията в чужбина се оказа по-сериозна от очакваното. Поне 900 хил. души (според някои оценки милион) са гласували в чужбина, след като на предишните броят им бе 370 хил. В Италия бюлетина са пуснали 180 хил. души, във Великобритания - 150 хил., в Германия - почти същият брой, в Испания - над 120 хил., във Франция - около 43 хил., пише Romania Insider.

Дневник