Общо 32% от европейците посочват борбата срещу изменението на климата и опазването на околната среда като най-важния проблем, на който членовете на Европейския парламент трябва да обърнат внимание. Това е най-често посочваният отговор в 11 държави членки, особено сред респондентите в Швеция (62%), Дания (50%) и Холандия (46%). България обаче е на последно място по този показател - 14%, като преди нея са Латвия (15%), Румъния и Гърция (и двете по 17%).
Това са част от резултатите в ново проучване на общественото мнение на Евробарометър, поръчано от ЕП и проведено през октомври 2019 г.
Климатичните промени вече бяха посочени като един от водещите стимули гражданите да гласуват на европейските избори през май, особено за младите хора. За първи път в проучване на Евробарометър хората поставят изменението на климата на първо място в списъка с приоритети за ЕС, се посочва в съобщение на Европарламента.
В проучването на Евробарометър също така бе зададен въпросът кой екологичен проблем е най-належащ за разрешаване. Абсолютно мнозинство от европейците (52%) смята, че това е изменението на климата, последвано от замърсяването на въздуха (35%), замърсяването на моретата и океаните (31%), обезлесяването (28%) и нарастващото количество отпадъци (28%). За 52% от българите замърсяването на въздуха е посочено като основен проблем, свързан с околната среда.
През изминалата година протестите на младежите за повече действия против изменението на климата мобилизираха милиони хора в ЕС и в световен мащаб.
Новото проучване на Евробарометър показва, че близо 60% от европейските граждани са уверени или убедени, че протестите, водени от младите хора, имат пряко влияние върху политиката както на национално, така и на европейско ниво.
В Ирландия (74%), Швеция (71%) и Кипър (70%) е най-голям делът на гражданите, които вярват, че протестите ще доведат до предприемане на политически мерки на европейско ниво в сравнение с 42% от гражданите в Чехия и 47% от гражданите на Обединеното кралство. 53% от българите (по-нисък е процентът само в Чехия, Великобритания и Словения) смятат, че протестите ще доведат до предприемане на мерки на европейско ниво, докато 38% от българските респонденти (по-нисък е процентът само в Чехия - 37 на сто) вярват, че това ще се случи на национално ниво.
Българите са на последно място и по процент на заявилите (16 на сто), че въпросът, който ги е накарал да гласуват на последните избори за Европейски парламент, е борбата срещу климатичните промени и защитата на околната среда.
Проучване през септември показа, че едва 10% от българите (на последно място в Европейския съюз) смятат, че климатичните промени са най-сериозният проблем пред света като цяло.
Настоящото проучване на Евробарометър е проведено от Кантар, между 8 и 22 октомври 2019 г., чрез пряко стандартизирано интервю сред 27 607 граждани на ЕС над 15-годишна възраст от всички 28 държави членки. Пълният доклад от проучването и конкретните данни и ще бъдат публикувани на 10 декември 2019 г.
Дневник
Коментари
Добави коментар