Предстои много сложен мандат, защото всичко се променя – и националното законодателство, и европейското, каза вицепремиерът Томислав Дончев на форума на Сдружението на общините. В него участваха над 200 нови кметове от цялата страна.
Вместо бодри пожелания Дончев призова кметовете да се обединяват помежду си за общи проекти. Няколко съседни общини могат да кандидатстват заедно за финансиране, тъй като Министерският съвет днес е одобрил изменения в Закона за регионалното развитие, които предстои да бъдат гласувани в парламента.
"Така даваме правния аргумент за по-интензивно сътрудничество между съседните общини. Добре е да си говорите по между си", обърна се Дончев към присъстващите кметове. Да се търсят общите нужди и проблеми, които надхвърлят границите на една община.
Той директно заяви, че вече е разработена задачата част от финансирането през следващия програмен период да отива само за регионални инициативи – не за общински.
"Всяка инициатива за път, в образованието или иновациите няма само общински характер. Всеки университет или професионална гимназия са с обхват, по-широк от общинския, поне областен", даде пример той.
Окрупняването на общините в региони е стара идея на Дончев. През март 2018 г. той призова за по-едро райониране на страната за нуждите на европейското финансиране. Тогава той даде пример с реновирането на едно шосе, което минава през три общини. Ако това е приоритет само на един от кметовете, се получава идеално шосе до границата на неговата община, а нататък – дупки и кал.
Ще финансираме идеи за намаляване на трафика, обеща Дончев
Вицепремиерът посъветва общинските кметове да разработват нови форми на градска мобилност, защото държавата ще подпомага идеи в тази сфера.
"Идеи как да се разтоварва трафикът, за развиване на алтернативното придвижване, за паркирането – все теми, свързани с мръсния въздух, което вълнува обществото", обясни той.
Данъчна децентрализация ли? Засега няма как да стане
Той засегна и обсъжданата тема за данъчната децентрализация – даването на право на общините да получават част от републиканските данъци, а не само местните. В началото на декември БСП предложи 1/5 от данъка върху доходите и 1/10 от приходите от ДДС да остават в общините за финансирането им, но Народното събрание не прие идеята.
Това ще е добре за развитите икономически общини, за които сега няма възможност да получават повече приходи от данъци.
"Самата данъчна система трябва да е скроена по начин, че да се дава такава възможност", пожела Дончев. Фискалната децентрализация обаче ще значи и отдръпване на държавата, което ще е лошо за по-бедните общини. "И те ще затънат още", предупреди той.
Дневник
Коментари
Анонимен
власт имащите в България събориха Трудовото кооперативно земеделско стопанство (съкратено ТКЗС) и ги разпродадоха за жълти стотинки сега тоя иска на ново да ги възстановяваме само че вече под друго име по европейско , всички политици в България са лъжци и измамници