Шест граждански организации, които от години наблюдават съдебната власт, се обявяват против проекта на правителството за "независим прокурор" и призовават премиера Бойко Борисов да поиска оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов, който е изготвил и сегашния, и предишния законопроект, несъответстващ на препоръките на Венецианската комисия, нито на резолюцията на Комитета на министрите на Съвета на Европа.
"Призоваваме министър-председателя незабавно да поиска оставката на г-н Данаил Кирилов като автор на обсъжданите законопроекти и отговорен за провеждането на съдебна реформа. Настояваме за съдебна реформа, която да осигури независимостта на съда, както и отчетност, включително наказателната отговорност на главния прокурор, в съответствие с препоръките на Комитета на министрите на Съвета на Европа и Венецианската комисия за осигуряване на върховенство на закона."
С този призив се обръщат до премиера и до Европейската комисия, Съвета на министрите на ЕС, посланиците на страните от ЕС в България и Мониторинговия комитет на Съвета на Европа шестте НПО с доказана експертиза в областта на съдебната власт и проблемите на реформирането й: Антикорупционен фонд, Български институт за правни инициативи /БИПИ/, Български адвокати за правата на човека, Български хелзинкски комитет, Институт за пазарна икономика и Програма Достъп до информация.
Те заявяват, че предложените от правителството промени в Наказателно-процесуалния кодекс за "независим прокурор" са имитация с политически ефект, а не съобразяване с препоръките на Венецианската комисия за въвеждане на работещ механизъм за независимо и ефективно разследване на главния прокурор. Затова и искат оставката на автора на предложените промени, правосъдния министър Данаил Кирилов. Предложеният от министъра законопроект е "не само за правно неиздържан, но и откровено несъответен на отрицателното становище на Венецианската комисия относно първоначално представения й друг законопроект", се казва в общото становище.
Както Европейският съд, така и Венецианската комисия всякога са изразявали мнение , че независимото разследване на главния прокурор трябва да се извършва от лица или органи, които не са йерархично и институционално зависими от разследваното лице, припомнят шестте организации в писмото. И предупреждават, че предложеният на извънредното заседание на Министерския съвет от 07.12.2019 г. законопроект не отговаря на тези стандарти.
Припомнят и че Венецианската комисия изрази безпокойство от рисковете за независимостта на съда, произтичащи от структурата на Висшия съдебен съвет и формирането на неговите решения под силното влияние на главния прокурор. "Изборът на г-н Иван Гешев за главен прокурор със 17-те гласа на прокурорите и членовете на ВСС, избрани от парламентарно представените партии, демонстрира ясно това влияние", заявяват в писмото шестте граждански организации.
Законопроектът за промени в НПК за въвеждане на фигурата на независим прокурор, който да може да разследва главния прокурор, бе приет в спешен порядък на 7 декември, часове след като излезе отрицателното становище на Венецианската комисия и резолюцията на Комитета на министрите на Съвета на Европа за изготвения по-рано проект на Кирилов. В проекта се предвижда независимият прокурор да се избира от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, в която не само участва и главният прокурор, но и решенията на колегията се вземат според неговата воля. А напоследък и не само с пълно единодушие, но и без дебати и обсъждания на кадровите решения.
Дневник
Коментари
Анонимен
като минат изборите в България без значение за какво са обикновените граждани вече нямат думата а и правата им са силно ограничени освен тия да си внасят редовно данъците и таксите в хазната , и тъка до следващите избори когато някой политик може и да ги чуе за малко
Анонимния,
Имай малко уважение към читателите. Пишеш като неандерталец. Докога неграмотници във форума?