Новоизбраният министър на труда и социалната политика Деница Сачева посети днес сградата на Светия синод на Българската православна църква (БПЦ) и разговаря с част от митрополитите по новия Закон за социалните услуги, срещу който синодът има възражения.

Вече е взето политическо решение прилагането на закона, който трябваше да влезе в сила на 1 януари, да бъде отложено след като различни граждански инициативи и БПЦ се противопоставят на някои от текстовете, съзирайки опасност български деца да бъдат лесно отнемани от семействата им и изпращани за отглеждане в чужбина.

Министър Сачева запозна висшите духовници с основните принципи, залегнали в нормативния акт, като ги увери, че той няма за цел да регламентира незаконни и необосновани намеси в семействата, провеждане на антисемейни политики или отнемане на деца от техните родители. По думите й е необходимо да се изготви регламент и карта на пазара на социалните услуги, за да бъде повишено качеството им. Има нужда и от повишаване на квалификацията и допълнително мотивиране на социалните работници, добави тя, цитирана от пресцентъра на министерството.

Тя обърна вниманието на митрополитите на различните социални услуги, които държавата осигурява на социално слабите деца, възрастни хора, хора с увреждания и други категории нуждаещи се. Тя добави, че в момента държавата финансира с около 250 млн. лв. 1356 учреждения, като поясни, че министерството не финансира неправителствени организации, добавя в прессъобщение Светият синод.

Според текста му Ловчанският митрополит Гавриил е изразил своето и на своите събратя мнение, че подкрепят предвижданото отлагане на закона с шест месеца, за да могат да бъдат чути и приложени забележките на всички заинтересовани страни. Той изрази своите надежди в закона да бъдат приети и някои предложения на Св. Синод, като допълни, че основното желание на архиереите от Светия синод е така да бъде създаден законът, че той да бъде максимално полезен и добър за българските деца и българското семейство.

Според юристите на Светия синод законът се нуждае от сериозно обсъждане, а не толкова от политизиране. Те са посочили примери за сериозни проблеми и възможност за злоупотреба и формулировки, които според тях допускат конфликт на интереси. Юристите са изразили желанието си в закона да бъдат включени добри практики от доста европейски страни, които на преден план изтъкват семейството като основна единица на обществото.

По време на срещата е постигнато взаимно съгласие за създаване на съвместни работни групи за обсъждане на закона, ако той бъде отложен, след началото на 2020 г., като и двете страни са се обединили около това, че желанието е да се подпомогнат децата в нужда, но и да бъде защитено българското семейство.

В сращата с министъра от страна на Синода са участвали Ловчанският митрополит Гавриил, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Неврокопският митрополит Серафим, Врачанският митрополит Григорий, Видинският митрополит Даниил, Мелнишкият епископ Герасим.

Дневник