Индийският премиер Нарендра Моди е изправен пред вълна от протести срещу приетия миналата седмица закон за гражданството, предадоха световните агенции. "Франс прес" отбелязва, че текстът е смятан за дискриминационен спрямо мюсюлманите.

През последните дни протестите бяха съсредоточени в североизточните части на Индия. В тях досега там загинаха 6 души. Вчера обаче протестите се пренесоха и в столицата Делхи, където се стигна до ожесточени сблъсъци между силите на реда и демонстранти. Арена на насилието стана университетът "Джамия милия исламия", смятан за един от най-престижните в страната.

Протестиращи и полицаи влязоха в сблъсъци както около сградата на учебното заведение, така и вътре. Силите на реда използваха сълзотворен газ и палки срещу демонстрантите, за които се твърди, че са подпалили две полицейски коли и четири автобуса.

Кадри, излъчени в медиите и социалните мрежи, показаха сцени на истински хаос в сградите на университета. На тях се виждаха и окървавени студенти. Според индийски медии в сблъсъците в Делхи са ранени стотина студенти и около 10 полицаи. Петдесетина души бяха задържани, но освободени тази сутрин.

Според директорката на Университета в Делхи Наджма Ахтар вчера полицията не е правила разлика между демонстранти и студенти и така много студенти и дори служители на университета са пострадали в сблъсъците. В знак на съпричастност със студентите от висшето учебно заведение вчера вечерта студенти протестираха в редица университети в страната, сред които в Делхи, Момбай, Хайдерабад, Патна, Колката и др.

До сблъсъци заради закона за гражданството се стигна и в Алигархския мюсюлмански университет в град Алигарх, щата Утар Прадеш, съобщи ТАСС.

Днес властите взеха решение да го затворят временно до 5 януари. Отлага се и изпитната сесия там. Остават в ареста 15 задържани студенти, участвали в безредиците.

Законът за гражданството, приет миналата седмица от индийския парламент, улеснява предоставянето на индийско гражданство на бежанци от Афганистан, Бангладеш и Пакистан, но при условие че те не са мюсюлмани.

Критици на закона смятат, че той се вписва в стремежа на управляващите националисти да маргинализират мюсюлманското малцинство в Индия. Върховният комисариат на ООН за бежанците определи този закон като фундаментално дискриминационен.

Индийският премиер Нарендра Моди обвини опозиционната партия Индийски национален конгрес и нейните съюзници, че са отговорни за протестите и размириците. /БТА

Дневник