Българският лекарски съюз изрази безпокойство от вчерашната среща на премиера Бойко Борисов с настояващите за нов модел на финансиране на болниците медицински сестри, на която те индиректно бяха противопоставени срещу медиците.

"По време на срещата, съзнателно или не, се насади внушението, че лекарите са "лоши хора с големи заплати". Внушение, внасящо допълнително напрежение в съсловието, задълбочаващо конфликта и противопоставянето между работещите в сектора. Създаде се ситуация, от която не печели никой, нито специалистите по здравни грижи, нито лекарите, най-малко пациентите. Ситуация, в която има само губещи", се казва в позиция на съсловната организация. Вчера, по време на срещата си с протестиращите медицински сестри, премиерът предложи нестандартно решение: "ако лекарят взима 12 хил. лева например, ще си намали неговата заплата и така ще даде на сестрите" - нещо, което самите сестри изтъкнаха като невъзможно.

Сега от БЛС изразяват остър протест срещу направените внушения, че "парите за здраве отиват в джобовете на лекарите", и посочват, че цитираните по време на срещата заплати са единици. "Нещо повече – немалка част от специалистите по здравни грижи у нас получават по-високо възнаграждение от исканото от тях (две минимални работни заплати)", казват те. От съсловната организация припомнят, че заплатите на лекарите и специалистите по здравни грижи зависят от приходите на болницата от клинични пътеки, т.е. от лекуваните в нея.

"Всеки опит за обобщение и внушаване на групова вина е неправилен и опасен", предупреждават от лекарския съюз. "Пътят на решаването на проблемите в системата обаче не е чрез спекулации, ултиматуми и лов на вещици. Нито чрез обострянето на отношенията между специалистите, които работят всеки ден заедно, рамо до рамо, под огромно напрежение, борейки се за спасяването на човешки животи", добавят те.

От съсловната организация изтъкват постигнатото по време на преговорите за Националния рамков договор 2020 - 2022 - повишаване на цените на клиничните пътеки, което е и единственият начин за по-високи приходи на болниците, както и уреденото за пръв път условия минимален процент от приходите на лечебното заведение да са гарантирани за заплати на лекарите и специалистите по здравни грижи. Изтъкват и че за пръв път са поканили представители на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи да се включат в преговорите по Националния рамков договор.

Дневник