Дебатът за необходимостта от конституционни промени е във връзка със стремежа България да се развива като демократична, правова и социална европейска държава, да се гарантира върховенство на закона, разделение на властите и достойно бъдеще на гражданите. С тези думи държавният глава Румен Радев обобщи проведения днес в президентството дебат на Правния съвет към президента, в който участие взеха представители на академичната общност, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Заседанието на Съвета поставя началото на обявения от президента широк обществен дебат за необходимостта от конституционни промени. Държавният глава обяви, че ще инициира широк обществен дебат за промени в Конституцията, на 26 ноември - веднага след като подписа указа за назначаване на Иван Гешев за главен прокурор.
Сред акцентите на разговорите бяха конституционният модел на прокуратурата, правното положение на главния прокурор в съдебната власт, механизмът за разследване на главния прокурор в предложения от Министерския съвет законопроект, както и възможността за въвеждане на индивидуална конституционна жалба.
Радев подчерта необходимостта от реална отчетност и прозрачност в работата на институциите и особено по отношение на съда, следствието и прокуратурата. По думите му това конституционно задължение не може да бъде изпълнено само с един отчетен доклад пред Народното събрание. Повдигнат беше и въпросът за тежестта на правомощията на държавния глава при назначаването на председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор.
В дискусията взеха участие членове на правния екип на Радев, както и проф. Пламен Киров, проф. Веселин Вучков, проф. Петя Шопова, проф. Георги Близнашки, проф. Янаки Стоилов, проф. Йонко Кунчев, доц. Даниела Дончева, доц. Атанас Славов, Росен Димов, Росен Карадимов и Емануил Йорданов.
На 19 декември от 13.00 часа държавният глава ще приеме на "Дондуков" 2 представители на неправителствени организации и професионални сдружения на магистрати.
Дневник
Коментари
Добави коментар