Nord Stream 2 AG, операторът на проекта за подводния газопровод "Северен поток 2", обяви след решението на САЩ да санкционират участващите в проекта компании, че ускорява довършването му. Швейцарската Allseas, която е световен лидер в полагането на тръби под водната повърхност, прекрати веднага работа "до получаване на юридически, технически и екологични разяснения".
Днес операторът заяви, че с партньорите ще работят за завършването "в максимално кратки срокове", за да се гарантира сигурността на доставките на енергоносители в Европа.
На 13 декември изданието Neftegaz.ru написа, че ако Allseas спрат работа, тя ще бъде поета от руската баржа за полагане на тръби Fortuna. Нареждане за разширяване на допуснатите в строителството на морската част съдове бе подписано от премиера Дмитрий Медведев още през юли. Fortuna е най-големата руска платформа за тази тенология, но е много по-малка от тези на Allseas. Тя е построена през 2010 г. в Шанхай от местна компания и вече е използвана за строителство на други тръбопроводи.
Но S&P Global Platts предупреди днес, че не всички руски кораби - и в частност Fortuna - имат разрешителни да работят в териториалните води на Дания. Причината била, че платформата няма изискваната от закона система за динамично позициониране. Освен това руската алтернатива можела да полага по не повече от километър траби на ден.
Система за динамично позициониране има корабът "Академик Черский", купен от "Газпром" преди 3 години. Но в момента той е в Далечния Изток и може да стигне до Дания след около 2 месеца.
Вицепремиерът Дмитрий Козак заяви, че американското решение за санкциите не е формулирано ясно и затова днес ще има консултации между министерството на финансите на САЩ и европейски партньори на Русия. Според Козак европейците не разбирали какво означават влезлият незабавно в сила режим за наказване на всеки, който строи "Северен поток 2" и "Турски поток". Едва след това ще знаем същността им, кога започват да действат и в каква степен действат за европейските компании.
Германският финансов министър Олаф Шолц "твърдо отхвърли" американските санкции, но поясни, че страната у няма да предприема ответни мерки.
Руското външно министерство обяви, че Москва "ще продължи да реализира икономически проекти, въпреки санкциите на която и да е страна".
Дневник
Коментари
Анонимен
"Fortuna е най-големата руска платформа за тази тенология, но е много по-малка от тези на Allseas".
Малка Швейцария, която не граничи с море и няма нефт, има по-големи възможности за полагане на тръби от "великата" русия.