Регионалната инспекция за околната среда и водите в Перник предупреди сутринта населението на града, че в един от пунктовете за измерване е регистрирано превишение на алармения праг за серен диоксид.
То е отчетено 5, 6 и 7 часа тази сутрин, като най-високата средночасова стойност: 999.13 микрограма на кубичен метър е регистрирана в 7 часа. Максималната допустима концентрация на серен диоксид във въздуха е за един час е 350 микрограма на кубичен метър, а аларменият праг е 500 мкг/м3 в три последователни часа.
Причина за високите концентрации на серен диоксид са неблагоприятните метеорологични условия-безветрие и гъста мъгла, повишеното потребление на твърдо гориво в битовия сектор и работа на ТЕЦ "Република" към "Топлофикация Перник" АД, смятат от РИОСВ-Перник. Инспекцията е дала предписание на ТЕЦ "Република" към "Топлофикация Перник" АД за незабавно намаляване на производствените мощности до възможния минимум, съобщиха от екоинспекцията в Перник.
В последващо съобщение беше уточнено, че в 12 часа концентрацията на замърсителя значително се е понижила и е паднало под средночасовата норма от 350 микрограма на кубичен метър, поради което отпада необходимостта от спазване на предпазни мерки от чувствителните групи на населението.
Дневник
Коментари
Анонимен
потрайте още малко на пролет въздуха ще ви се изчисти така както и в повечето мизерни градове в България , да живее демокрацията