Украинският президент Володимир Зеленский подкрепи Полша в твърдението ѝ, че и бившият СССР е отговорен за започването на Втората световна война. Москва има принципна позиция, че тази теза е груб опит за пренаписване на историята и омаловажаване водещата роля на Червената армия в разгрома на нацистка Германия.
Кремъл веднага реагира с критика, като говорителят Дмитрий Песков каза, че Зеленский се солидаризирал с крайно грешната полска позиция, която е "крайно оскърбителна за милиони граждани на Русия и Общността на независимите държави, чиито родители и роднини са отдали живота си за освобождението на Европа и Полша, а и едва ли се съчетава с вярата и убежденията на милиони украинци, които също са се сражавали с фашистите".
Зеленский каза на брифинг след срещата си полския президент Анджей Дуда, че до войната и Холокоста е довел "сговор на тоталитарни режими". Той призова страните по света "да не мълчат за това какво се е случило през 1939 г." и да се обединят, за да не допускат то да се повтори.
Полша стана първата страна, която "почувства на гърба си сговора на тоталитарни режими", който доведе до избухването на Втората световна война и "позволи на нацистите да пуснат смъртоносната машина на Холокоста", каза Зеленский. "Само сплотеността на света може да даде отпор на каквато и да е агресия и да защити човечеството от нови страдания."
Според него всички държави трябва кажат "не" на тоталитарните идеологии, на репресиите, ксенофобията и всякакви прояви на ненавист и нетърпимост. Той допълни, че Киев и Варшава са успели да понижат градуса на емоциите относно миналото и вече ще акцентиратвърху това, което ги обединява.
Напрежението между Варшава и Москва избухна, след като на 9 януари полският Сейм реши, че Втората световна война е избухнала заради "политиката на две тоталитарни държави - Германия и Съветския съюз" и сключването на пакта Молотов-Рибентроп пред август 1939 г. Преди това премиерът Матеуш Мазовецки казваше, че пактът фактически е съюзно споразумение, както и че съвременните власти в Русия се опитват да оправдаят сталинизма, докато именно народът им, който най-много е пострадал от него, заслужава истината.
Позицията на президента Владимир Путин от декември миналата година е, че войната е била провокирана от друго събитие - Мюнхенското споразумение от 1938 г. между Германия, Франция, Великобритания и Италия, с което на нацистите е предадена Судетската област в Чехословакия. Той напомни, че и Полша е участвала в разделянето на Чехословакия като си е присвоила две области.
Тогавашният британски премиер Артър Невил Чембърлейн влиза в историята с прочутия епизод, в който на пистата в Лондон при пристигане от Мюнхен размахва документа и казва, че носи мир. Но по-малко известна е друга негова фраза - че за спирането на Адолф Хитлер трябва да допусне навлизането на СССР в Централна Европа, "но кажете ми как след това да изкарам руснаците от там".
Преди днешните думи на президента Зеленский украинският заместник-министър на външните работи Василий Бондар обвини Русия в "кражба на историята". В статия за изданието "Зеркало недели" той написа, че Москва "си приписва чужди заслуги и прехвърля на други собствената отговорност за извършени престъпления - класическа схема, използвана от Кремъл за създаване на паралелна реалност, в която на руския елит му е по-лесно да господства и да се самоутвърждава. Историята дава много примери за това как Москва е разпалвала войни и върху чужда кръв лицемерно е строила своята империя".
"Русия отдавна демонстрира умението да краде не само чужди територии, но и чужда история - например тази на Украйна-Рус", пише още Бондар. Сега тази страна отново опитва "да напилурира историята, този път за да удари в гръб Полша".
Целта била да всее раздор в Европа и да накара поляци и украинци да спорят за общата си история. Но използването на историческата карта за подронване на европейското и евроатлантическото единство са безперспективни, а Полша и Украйна трябва да се обединят и да говорят в един глас под пропагандистките атаки на Русия.
Дневник
Коментари
Анонимен
Втората световна война започва след като армията на островите Тонга напада столицата на Буркина Фасо гр.Уагадугу.
Анонимен
Поясни какво си искал да споделиш във форума. Ти да не си написал поста след употреба на наркотик?
Другарят песков
май е забравил, че през 1939 г. съветска русия е изключена от Обществото на народите заради окупация на Финландия.
Анонимен
Мисля че добре се разбира шегата ми.С това ниво на руски фалшификации и тълкуване на историята(отричане на руската вина) някой ден може и такъв абсурд да е актуален.Надявам се този път да съм разбран ,а колкото до шегата,не се извинявам.
Българина
За протокола: по това време Украйна(УССР) е била пълноправен член на СССР.
до българина
Да не забравяме че няколко години преди това сталин извършва геноцит върху украинците чрез така наречения голодомор ,тогава умират над 2 милиона и за това украинците мразят руснаците и са посрещали и помагали на германците като освободители
Анонимен
И това не значи че са колаборационисти