Държавите имат право да събират данните на хората, купуващи предплатени СИМ карти. Това реши Европейският съд по правата на човека в Страсбург, отхвърляйки жалбата на евродепутат от германската Пиратска партия.

Според двамата ищци - Йонас и Патрик Брейер, събирането на телефонни номера, дата на раждане, имената и адресите им при покупката на такива карти е нарушение на правата им на неприкосновеност и свободно изразяване.

Съдът обаче реши, че събирането и съхраняването на личните данни на ищците е пропорционално и необходимо в едно демократично общество. Освен това, сочи решението, германският закон има предвидени допълнителни предпазни мерки, а потребителите могат да се обърнат и към независими органи за защита на личните данни.

Самото германско правителство признава, че мерките нарушават правото на неприкосновеност, но намесата в личния живот на ищците е ограничена, върши се с легитимна цел и по ясни правила. Съдът също приема тези аргументи.

"Днес е мрачен ден за източниците на информация на пресата, за политическите активисти и хората, които имат нужда от съвет, които често мълчат, ако нямат закрилата на анонимността. Анонимността защитава смелите и нуждаещите се хора и гарантира свободния обмен на жизненоважна информация", коментира Патрик Брейер, който е евродепутат от германската Пиратска партия. "Ако държавата знае идентичността на всички потребители на телефон и интернет, тя има ключа към събирането на частната комуникация и движения на всекиго."

Дневник