С изпълнение на "Боже, пази кралицата!" ликуващи британци отбелязаха в полунощ западноевропейско време момента, в който страната им вече не е член на Европейския съюз.
След 47 години в най-успешния политически и икономически проект на Европа след Втората световна война, Великобритания прекрачи в несигурното бъдеще след Брекзит. Властите в страната предпочитат най-мащабната геополитическа промяна след загубата на Британската империя вече да се нарича ЕСекзит.
Поне до края на тази година за британците остават задълженията на член на ЕС, но не и правата. През оставащите 11 месеца трябва да бъдат договорени отношенията с останалите 27 членове и ако това не се случи до полунощ на 31 декември, двете страни може да се разделят без сделка с всички щети за Европа и Велиобритания.
Докато в центъра на Лондон пред парламента имаше празничен дух на привържениците на този ход с развяване на национални знамена, носталгия, патриотизъм и решителност, никъде другаде не се усещаше нещо подобно. Дори в града, първи преброил резултатите от референдума от 2016 г., където специално отиде тази вечер премиерът Борис Джонсън, нямаше радост.
Хиляди ентусиазирани поддръжници на Брекзит, събрали се пред британския парламент, избухнаха във възторжени възгласи и аплодисменти, когато настъпи часът на раздялата, която чакаха от референдума през юни 2016 г. На него 52 процента от британците гласуваха за напускане, посочва "Асошиейтед прес".
Много британци обаче са опечалени от загубата на европейската си идентичност. Част от тях отбелязаха настъпилата тази нощ промяна с тъжни бдения. Тъга имаше в Брюксел, докато британските знамена се сваляха от сградите на европейските институции. Първо бе свалено британското знаме пред Европейския съвет в Брюксел, а после пред и в сградите на Европарламента в Брюксел и Страсбург. По-рано тази вечер европейското знаме пък бе свалено пред сградата на британското представителство в ЕС.
Страната продължава да е дълбоко разделена по въпроса и има напрежение дали ще оцелее в сегашния си вид.
От една страна, днешното събитие показа, че евроинтеграцията не е необратим процес. От друга, то демонстрира, че това не е проста работа - дори на установена демокрация и голяма икономика ѝ отне три години и половина преговори и вътрешни политически сътресения, извънредни избори, смяна на премиера... докато накрая на самите британци им писна и искаха всичко просто да приключи.
Дали напускането на съюза ще направи Великобритания горда страна, върнала суверенитета си, или ще я превърне в страна със скромно присъствие в Европа и света, е въпрос, ще стане ясно в предстоящите години.
Европейски лидери заявиха, че това е тъжен и повратен момент за Европа, както и че извън ЕС британците ще са по-зле.
Президентът Доналд Тръмп отдавна подкрепя Брекзит, а държавният секретар Майк Помпео заяви, че британците са искали да избягат от "тиранията на Брюксел".
"Не е краят, а началото на нова страница "
Брекзит не е краят, а началото на нова страница в британската история. Той е началото на нова ера на приятелско сътрудничество с Европейския съюз, заяви британският премиер Борис Джонсън в обръщение към сънародниците си час преди страната му да напусне съюза, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.
Тази вечер напускаме Европейския съюз. За мнозина това е удивителен момент на надежда, момент, който те мислеха, че никога няма да настъпи. Много хора, разбира се, изпитват тревога и загуба, а има и трета група хора, вероятно най-голямата, които се безпокояха, че цялата тази политическа препирня никога няма да приключи, каза премиерът, цитиран от "Ройтерс".
Разбирам всички тези чувства и нашата работа като правителство, моята работа, е да обединим тази страна сега и да я поведем напред, добави той.
"Най-важното, което трябва да се каже тази вечер е, че това не е краят, а началото, мигът, когато пуква зората и завесата се вдига за ново действие в нашата славна национална драма", отбеляза поетично Джонсън.
Изпълнихме волята на хората. Върнахме си средствата за самоуправление. Сега е време да използваме тези средства, за да отприщим целия потенциал на тази великолепна страна и да направим по-добър живота на всеки във всяко кътче на нашето Обединено кралство, каза премиерът.
Каквито и да са препятствията по пътя, знам, че ще успеем, увери Джонсън в изявлението си.
"Шок и исторически сигнал за тревога"
Излизането на Обединеното кралство от ЕС днес е шок и исторически сигнал за тревога за цяла Европа. Това заяви френският президент Еманюел Макрон, цитиран от "Франс прес".
"Това напускане е шок. Това исторически сигнал за тревога, който трябва да отекне във всяка от нашите страни, да бъде чут от цяла Европа и да ни накара да се замислим. Брекзит стана възможен, защото ние не променихме достатъчно нашата Европа", каза Макрон.
Президентът предупреди Обединеното кралство, че то не може да очаква да бъде третирано по същия начин, както беше третирано като част от ЕС, предаде "Ройтерс". "Британският народ избра да напусне ЕС. Вие няма да имате същите задължения, но и няма да имате и същите права", допълни Макрон.
Премиерът на Швеция Стефан Льовен заяви, че ЕС сега трябва да гледа напред и да направи следващата стъпка за установяване на нови отношения с Обединеното кралство след Брекзит, предаде "Асошиейтед прес". Той припомни, че никога преди страна не е излизала от ЕС и изрази дълбоко съжаление, че Обединеното кралство прави това сега.
"Ние, както от шведска страна, така и от европейска страна, ще продължим да имаме тесни връзки с британците. Това е важно за нашата икономика, за нашата сигурност и за нашето общо развитие в Европа", заяви той.
В съседна Дания министрите по европейските въпроси на Дания, Швеция, Финландия и Франция се срещнаха в Копенхаген, за да говорят за Брекзит и изразиха съжаление, че Великобритания излиза от ЕС, но подчертаха, че уважават суверенното британско решение. Те обещаха да работят към дълбоки, трайни и балансирани бъдещи отношения с Обединеното кралство, които ще осигурят взаимен успех и за двете страни.
Германия иска на да прави всичко възможно за приключването на преговорите за бъдещите отношения между Великобритания и ЕС до края на годината, заяви германският министър на икономиката Петер Алтмайер, цитиран от "Ройтерс".
Съгласни сме, че това (Брекзит) предлага страхотна възможност - въпреки меланхолията, която се усеща - за укрепване и реформиране на ЕС, допълни Алтмайер на съвместна пресконференция с еврокомисаря за вътрешния пазар и дигитализацията Тиери Бретон.
По повод преговорите за бъдещите отношения Бретон отбеляза: Не започваме от нулата. Мисля, че британците знаят правилата много добре (...) това много облекчава нещата".
А междувременно европейският химн "Ода на радостта" от Бетовен, се изкачи начело на класациите на най-сваляните от интернет музикални произведения в Обединеното кралство, предаде "Франс прес".
Според данните за сваляните музикални произведения тази седмица, "Ода на радостта" във версията на холандеца Андре Рийо е била най-сваляна от интернет. Назад остава парчето "17 Millions Fuck-Offs" на комедианта Доминик Фризби, което критикува върхушката в Лондон и Брюксел и е възприемано като химн на привържениците на Брекзит.
Дневник
Коментари
Анонимен
Великобритания вече започна деградирането на финансовия си имидж, като отказа на Венецуела да ползва собственото и злато, после временно на Турция. Последва постепенно изтегляне на златните авоари на редица държави, включително и от ЕС. Както винаги, нас не ни информират за българските.