Изненадващо по предложение на ГЕРБ управляващите вкарват неизпълнимо условие пред собствениците на имоти, които се отдават под наем краткосрочно в платформи като AirBnB и Booking: те ще трябва да получат одобрението на поне половината съседи, за да извършват такава дейност, и то сравнително бързо - до средата на годината. Това предвиждат поправки в Закона за туризма, приети в сряда на второ четене на заседание на икономическата комисия в парламента, т.е. почти на финала. Глобите за нарушения са изключително високи - могат да достигнат до 15 хил. лв. за лицата, работещи без регистрация.
Мотиви към предложението липсват, а ресорният министър на туризма дори обяви, че текстовете за краткосрочните наеми ще бъдат писани наново скоро заради решение на съда в Люксембург, според което AirBnB не подлежи на имотните регулации в ЕС. От месеци в България тече акция този бизнес да бъде свит, като официалната причина е да стане видим. Информация за отдаваните имоти обаче може да бъде получена по официален ред и от данъчни, и от общини. В момента само в AirBnB предлаганите апартаменти са 14 хил. И за сравнение - за дългосрочните наеми такива ограничения не се въвеждат.
При гласуването на промените в закона отпада друго предложение: да се създаде възможност в националните курорти да се определят различни зони - например шумни или тихи.
Ударът по краткосрочните наеми
През декември по време на разглеждането на бюджета беше въведено изискване собствениците на имоти, които ги отдават краткосрочно под наем, да подлежат на регистрационен режим. В текстове от сряда по предложение на петима депутати от ГЕРБ- Даниела Сaвеклиева, Димитър Бойчев, Георги Динев, Александър Мъцурев и Иван Миховски, се въвежда изискване всички собственици, които ще извършват настаняване в стаи или апартаменти за гости, да подават заявление за това до общината. Към него обаче те ще трябва да приложат документ, "удостоверяващ съгласието на 50 на сто от собствениците на самостоятелни обекти в етажната собственост, където се намира обектът". Така на практика се въвежда правило, че имот може да бъде отдаван краткосрочно под наем само със съгласието на поне половината съседи, като изискването няма да важи, ако той се намира в категоризиран апартхотел или туристическо селище.
Какви са мотивите за новата регулация не е ясно: във внесения законопроект между двете четения е посочено единствено, че след като бе въведен регистрационен режим за апартаментите за краткосрочни наеми "се създаде необходимост от допълнителни изменения в тази посока". "Целта е да бъдат създадени целесъобразни условия, които да бъдат допълнителна предпоставка за задължителното спазване на законодателството в сферата на туризма", се мотивират още вносителите. По време на заседанието председателят на икономическата комисия Петър Кънев (БСП) изрази резервираност към възможността собствениците на имоти да успяват да съберат необходимия брой подписи от съседите.
Според други приети корекции регистрираните апартаменти и стаи за гости ще бъдат водени в нова категория за туристически обекти - В, и ще се вписват в Националния туристически регистър. А работата без официална регистрация ще се наказва със солени глоби, които при първо провинение ще бъдат между 500 и 5000 лв. за физически лица и до 10 хил. лв. за юридически. Повторното нарушение вече ще води до санкция от максимум 15 хил. лв., решиха още депутатите в икономическата комисия.
Още през декември, когато бе въведено правилото апартаментите и стаи за гости да се регистрират, бе даден срок до три месеца да бъде написана специална наредба за това. Три месеца след нея пък всички собственици на имоти ще трябва да се регистрират, за да продължат да работят. Сега в новите поправки е посочено, че издадените до влизането в сила на закона удостоверения за категоризация на стаи и апартаменти ще запазят действието си докато изтече валидността им.
Поправки на поправките
Още по време на обсъжданията на новите правила стана ясно, че те ще бъдат писани наново веднага след евентуалното им финално приемане в пленарна зала. Причината е решение на Съда в Люксембург, според което AirBnB е услуга на информационното общество и като такава не подлежи на лицензионните режими за имоти в ЕС. Въпросното решение е взето на 19 декември и е по повод на питане от френски съд, който е разглеждал жалба от туристическо сдружение, според която онлайн платформата управлява недвижими имоти, без обаче да е лицензирана за това.
"Веднага след влизането в сила (на закона-бел.а.) ще инициираме работна среща с всички заинтересовани страни, на която ще обсъдим нови текстове", коментира пред депутатите туристическият министър Николина Ангелкова, след като бе попитана от БСП как разглежданите в момента поправки кореспондират със съдебното решение от Люксембург. По думите на Ангелкова в момента няма анализ и оценка на въздействието на евентуални нови текстове за този тип имоти.
По време на обсъжданията така и не стана ясно какво налага да се приемат сегашните текстове, след като ще се пишат нови правила за краткосрочните наеми и то още с евентуалното им влизане в сила в случай, че бъдат окончателно одобрени и в пленарна зала. Пред комисията депутатът от БСП Димитър Данчев обяви, че страната може да бъде заплашена от санкции с гласуването на тези текстове предвид съдебното решение от Люксембург. Според туристическия министър обаче евентуална наказателна процедура не следва незабавно след гласуването на текстовете, а и тя дава възможност на държавите членки да коригират проблемното законодателство преди да се пристъпи към санкции.
Капитал
Коментари
Анонимен
Ако стане така, ще се вдигне цената на самостоятелните къщи. В тях няма етажна собственост и следователно изискването за подписи отпада. Който иска да купува имот с цел краткосрочен наем, ще се насочи към тях.