Месец след като встъпи в длъжност, новият министър на околната среда и водите Емил Димитров - Ревизоро, обяви началото на функционирането на Национален координационен център, който ще ръководи работата на институциите, контролиращи управлението на водните ресурси, отпадъците и качеството на въздуха.

В центъра има две оперативни зали - за управление на водите и проследяване на качеството на въздуха, и за обработка на информацията за отпадъците, съобщи пресцентърът на ведомството.

Ревизоро пое поста от задържания в ареста заради безводието в Перник Нено Димов.

В прессъобщението от днешното представяне се подчертава, че в центъра се следят нивата на язовирите, правят се анализи на притока и оттока на водите и се координира работата с други институции. Зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков информира, че в момента с най-голямо внимание се следят комплексните и значими язовири, чийто обем е запълнен под половината. Събира се ежедневна информация от всички оператори, които ползват вода от комплексните и значими язовири, и ще се изготвя всекидневен бюлетин. Вече са достъпни и видими в реално време данните от системата за състоянието на язовирите, стопанисвани от "Напоителни системи" ЕАД, "Софийска вода" АД и "Язовири и каскади" ЕАД, уверява министерството.

В залата за наблюдение на отпадъците се следив реално време всеки превоз на отпадъци през границите. Информацията се препраща на РИОСВ за последващ контрол на площадките за съхранението им. Има и видеонаблюдение от съоръженията, които изгарят отпадъци, информира експерт във ведомството. Темата е актуална покрай разкритията за нерегламентиран внос на отпадъци от Италия.

В центъра е създадена и ще се поддържа база данни от всички съоръжения за изгаряне на отпадъци, както и регистър на всяка нотификация и съгласие за превоз на отпадъци. Тук постъпва информация от "Гранична полиция" и Агенция "Митници" за контрол по границите. Оперативният център следи чрез видеонаблюдение какво влиза на входа на предприятията за изгаряне и какво се подава към пещите, продългава съобщението.

В момента към системата са включени три циментови завода и "ТЕЦ - Сливен". Има и дежурни екипи от РИОСВ, които са на разположение на контролните органи, и при съмнение за нарушения ще отиват на митническите пунктове, уверява екоминистерството.

Председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева съобщи, че депутати от ГЕРБ подготвят законови промени, които ще въведат задължителна ОВОС при всяко инвестиционно намерение за изгаряне на отпадъци.

Дневник