Състезанието по роден популизъм продължава с поредна антипазарна идея, този път от вицепремиера, военен министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов. Той официално предложи на правителството да се спира временно вносът и продажбата на плодове и зеленчуци във времето на сезона на прибиране на българските плодове и зеленчуци до тяхното изчерпване на вътрешния пазар. Предложението му ще се обсъжда с икономическия и земеделския министър, като самата Десислава Танева пък само преди дни предложи половината от щандовете с храни във веригите да бъдат заделени за регионални производители.
Идеята на Каракачанов нарушава всяка логика за конкуренция, а и най-малкото е трудна за изпълнение - как се следи кога местните количества домати се изчерпват и колко дни в държавата няма да има от даден вид плод или зеленчук, докато се направи внос. Предложението е в разрез и с изискванията на договора ни с ЕС, както и с други правила на международната търговия.
Абонирайте се за Капитал
Четете неограничено и подкрепяте усилията ни да пишем по важните теми
Ако състезанието по популизъм продължава така, може би ще последват предложения да се ходи само на българското Черноморие или да се носят само ушити в България дрехи.
Количества под въпрос
Забрана на внос във време на общ европейски пазар е повече от екзотична идея. "Подобна мярка няма как да се случи, защото тя ще бъде директно нарушение на договора за присъединяване на страната ни към ЕС", категоричен е Николай Вълканов, основател на консултантската компания "Интелиагро". Според него прекият ефект от такава мярка е, че "няма да има какво да ядем, тъй като българското производство на плодове и зеленчуци не задоволява търсенето".
Актуално проучване на "Интелиагро" на 15 основни земеделски продукта на базата на статистически данни средно за периода 2015-2018 г. показва, че производството на картофи и краставици българско производство покрива 87% от потреблението, на домати - 68%, на праскови - 60%. Задоволяването с ябълки родно производство ще гарантира само 56% от потреблението, лещата - само 48%, лукът - 42%. Единствено вътрешното производство на фасул надхвърля потреблението - 124%, отчита консултантската компания, специализирана в анализи на селското стопанство.
"Трябва да се има предвид също, че големите български производители отдавна са ангажирани и продукцията им е предназначена за търговските вериги по силата на дългосрочни договори, така че тези количества са канализирани. В крайна сметка от забраната за внос най-пострадали ще бъдат дребните търговци", допълва Атанас Илиев, собственик на фирма "Зарззаватти" ЕООД за дистрибуция на плодове и зеленчуци на едро.
Хвърчащи цени
Недостигът на количества плодове и зеленчуци ще доведе до "невъобразимо покачване на цените", прогнозират анализатори. Добре известно е, че цените на българските плодове и зеленчуци не са конкурентни на вносните.
Атанас Илиев дава конкретен пример. Цените на едро от днес - петък - на стоковата борса в "Дружба" за дребен български розов домат са 3.80 лв. за кг, а за едрия - от 4.50-4.70 лв./ кг. В същото време червен домат от Гърция се продава за 2.20 - 2.80 лв. за кг.
Една от причините за по-скъпата българска земеделска продукция са по-високите разходи за отглеждането й в сравнение с държави с по-топъл климат - не могат да се сравнят например разходите за отопление в български оранжерии с (почти) нулевите разходи за отглеждане на същите култури в южните райони на Гърция и Турция например, казва Илиев.
Друг стар проблем е вносът на плодове и зеленчуци на декларирани занижени стойности и спестяване на ДДС от някои търговци. Или деклариране на вносни продукти, които уж се реекспортират за друга държава, за да не се дължи ДДС, но на практика се продават в България. "Ако се търгува по правилата, разликата в цените няма да е толкова осезаема", обобщава Атанас Илиев.
Добри намерения
В основата на предложенията на вицепремиера Каракачанов е Красимир Кумчев - аграрен консултант и земеделски производител, става ясно от прессъобщение от централата на ВМРО.
"Говорим за временно спиране на вноса и продажбите. Ако на веригата или на консервната фабрика й трябват 10 тона пипер, а българското производство осигурява само 3 тона - останалите 7 тона естествено ще си ги внесе", обясни за "Капитал" Красимир Кумчев. Той е убеден, че трябва да се търси "гаранция за българските производители, че продукцията им няма да пропадне и да изгние". И дава пример: "Във време, когато има богата реколта от български ябълки, веригите отказват да ги купуват, а продават вносни ябълки, при това от реколта от предишната година и на по-висока цена от тази на българските."
Кумчев също очертава стар проблем - неравенство в размера на субсидиите за земеделците в новоприсъединените държави. "Европейските субсидии не са еднакви за земеделците в различните държави. Българските производители получават многократно по-ниски субсидии от гръцките например. Субсидиите трябва или да се уеднаквят, или да се премахнат. Едва тогава може да се говори за равен старт", казва Красимир Кумчев.
Красимир Каракачанов коментира за "Капитал", че предложението за временно спиране на вноса и продажбата на плодове и зеленчуци до изчерпването на българските на вътрешния пазар предстои да бъде обсъдено между него и министрите на земеделието и на икономиката Десислава Танева и Емил Караниколов. Причината според него е, че земеделският министър също има предложения, свързани със земеделските производители.
Предложението на вицепремиера Каракачанов е
Част от мерките
които в последните дни управленският екип на държавата предприема в стремежа си да подкрепи българските земеделци. Според приети на извънредно петъчно заседание на правителството решения (пак по предложения на Красимир Каракачанов) министърът на здравеопазването ще внесе промени в издадените заповеди за извънредното положение, с което да бъде осигурен безпрепятствен достъп на транспортните средства, превозващи сезонни земеделски работници, до обработваемите селскостопански площи. Целта е да се осигури засаждането, отглеждането и прибирането на земеделската продукция в условията на обявената пандемия от COVID-19.
В последната седмица пък беше анонсиран проект на постановление на Министерския съвет, изготвен от земеделското министерство, който задължава хипер- и супермаркетите да отделят изцяло нови пространства само за български хранителни продукти. Предложенията срещнаха остра реакция от страна на веригите, които предложиха във всеки свой обект с паркинг да обособят площи за фермерски пазари, на които български производители да предлагат продукцията си. Обсъжданията продължават.
Дневник
Коментари
Анонимен
каракачанката е доказано тъп и с курнелията могат да натворят много бели заедно с оня дебил който иска да лекува вируса с отнемането на свободата на словото.Ако и това изтърпите по добре да мрете.
Анонимен
като вляза в магазина гледам най евтиният плод и зеленчук качеството и ако ще и от луната да идва не ме интересува а тия с големите претенции като не им харесва да се преместят в някоя по богата държава да живеят , българското може да си е по качествено но ас не мога да си го позволя