Шуменска област се изкачи до второ място по равнище на безработица в България със 17,4%. Пред нас е само област Разград с 23,5%. Данните за 2007 г. бяха оповестени на пресконференция на Териториалното статистическо бюро/ТСБ/.
По показател безработица Шуменска област е била на 8-мо място през 2005 г. и на 6-то през 2006-та. Най-малко са безработните в Габровско – 1,2%, под 5% са те в областите София-град, Благоевград, Кюстендил, Кърджали, Пловдив и Бургас. Процентът на Шуменска област сега е над 2,5 пъти по-голям от средния за страната – 6,9.
“Изненадващо е, че безработицата се увеличава. Данните са смущаващи”, каза директорът на ТСБ Атанасула Настева. Тя обясни, че високият процент идва от изключително голямата безработица в малките общини и населени места. В град Шумен процентът е нисък.
Високообразованите намират по-лесно работа от тези с ниско образование. Работят 78% от висшистите, 61,5% от среднистите, а само 21,5% от тези с основно и по-ниско образование. Жените в Шуменско намират работа по-трудно от мъжете. Процентите на безработните от двата пола са съответно 18,5 и 16,6.
Извън заетите и безработните статистическото наблюдение открива и доста голям брой на такива, които са “лица извън работна сила”. Това са хора, които са над 15 години, които не търсят работа – ученици, студенти, домакини, пенсионери. 10% от тях са т.нар. “обезкуражени”, които не търсят работа, защото не вярват, че ще я намерят.

Директорът на ТСБ-Шумен Атанасула Настева
ШУМ.БГ
Коментари
Антикомунист
Който е гласувал за червено-ДПСарско-жълтуранско- АТАКАджийската шайка (визирам конкретно педофила РР- шуменския й тартор)- да му е честит и този "рекорд"! Само че с такива изроди на власт нашият все по-западащ град ще бележи и други жалки рекорди.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
anti si na ujkim parcal takyv!
МЕХМЕД
защото гонят инвеститори
Грешка
Шуменска област се изкачи до второ място по равнище на мързел в България със 17,4%.
новина
Тази сутрин по бтв за скандала в митниците бяха Емил Димитров- Ревизоро и Георги Кадиев от БСП. Бареков шест пъти каза че в този скандал е замесен и Дъбов.
гена
За това става въпрос:
"За реализация по разработка на ГДБОП , свързана с продажба на алкохол с фалшиви бандероли била издадена заповед от Директора на Агенция „Митници” за проверка на складове на фирма.След изтичане на информация за предстоящата акция заповедта била отменена и реализацията провалена поради намеса на политици .
Цитат:”.. .Разговорът е между него. И той се обажда на Дъбов, поисква среща с него, след 10 минути звъни на приятелите си и казва: “Проведе хиляди разговори-да се похвали колко е велик-виждате ли -Аз отидох при дъвката и той реши въпроса, обади се на Велчев…"
ПОЧЕТНИЯТ НИ ГРАЖДАНИН!Пристъпник направихте почетен гражданин-СРАМ ЗА ШУМЕН!
Дъбов
Да живее комунизЪма
shumenec
predi nqkolko godini targovi6te be6e parvi po bezrabotitsa,a sega sa zad nas.predi godini te nqmaha "sisecam" a sega imat.ako togava6niq gradona4alnik(Zlatev) ne be6e othvarlil predlojenieto na 'sisecam'za investitsiq v grad Sumen(za stotitsi milioni dolari)sega stqhme da sme na edno ot parvite mesta po NAI MALKO BEZRABOTNI,dano i sega6niqt gradona4alnik ne dopuska podobni greski.vse o6te ne moga da razbera KAK MOJE EDIN GRADONA4ALNIK(kato Zlatev)DA OTHVARLI PREDLOJENIE ZA INVESTISTSIQ ZA STOTITSI MILIONI,S GARANTSIq ZA OTKRIVANE NA HILqDI RABOTNI MESTA?!i posle v saita na ob6tinata da se pravi reklama za investitsiq v grada i obstinata...Sumen e bil i zaslujava da bade edin ot vodestite gradove v stranata..