САЩ отпускат на България половин милион долара помощ за справяне с кризата с коронавируса, съобщи посланик Херо Мустафа преди официалното съобщение на държавния секретар Майк Помпео тази вечер.

Средствата идват от Американската агенция за международно развитие (USAID) и ще се разпределят в сътрудничество с българското Министерство на здравеопазването и Националния оперативен щаб според нуждите и приоритетите в страната.

Засега няма подробности дали става дума само за финансова помощ или част от нея ще бъде под формата на продукти, медикаменти и оборудване.

Това пряка помощ от администрацията на президента Доналд Тръмп, а в България посолството, неправителствени организации, "Америка за България" и американският бизнес в страната събраха над 896 хиляди лева в специален фонд. Досега са получени около 600 предложения за подпомагане и скоро фондът ще направи селекция. По линия на военното сътрудничество са пристигнали първите от 6500 теста за коронавируса.

Мустафа разговаря за пръв път онлайн с български журналисти в деня, когато се навършват 6 месеца от началото на мандата ѝ в София. За тази кръгла маса с журналисти Мустафа избра темата как САЩ и България си сътрудничат в борбата с коронавируса.

Тя обясни трите начина, по които Съединените щати помагат:

- пряка финансова помощ

- с партньори в помощ на различни общности

- директни дествия на американски компании с бизнес в България.

Времената са безпрецедентни за всички по света и съм щастлива да видя, че правителствата на САЩ и България работят заедно, подчерта Мустафа. "Българските власти подхождат изключително отговорно с желание действията им да са ефективни. Български лекари, аптекари и много други служители работят в тези времена, за да се чувстват нормално българите и ние, които сме гости във вашата страна".

Посланикът каза, че посолството поддържа редовно връзки с ген. Венцислав Мутафчийски и НОЩ, често обменят информация, а от въвеждането на извънредно положение всяка седмица мислят в посолството как и с какво да помогнет и обявяват нови инициативи за облекчаване на ситуацията.

Инициативите са от всякакъв характер и мащаб. Standing Together Small Gift, например е за 50 хил лева и включва от споделяне на готварски рецепти в малки общности и раздаване на защитни средства до подпомагане на доброволци и грижа за деца със специални нужди.

"Америка за България", Американската търговска камара в България и Българският дарителски форум застанаха зад "Обединени срещу COVID-19" и първият кръг от събиране на проекти прикючи днес.

Дневник