Малко над 50 от общо 617 договора за инфраструктурни проекти по оперативната програма "Региони в растеж" в момента са спрени. От тях само 36 са прекратени във връзка с извънредното положение, отчете зам. регионалният министър Деница Николова в предаването "Седмицата" на Дарик радио.

Договорите са от всички сфери, към които е насочена програмата, посочи Николова. Тя не конкретизира с какви мотиви общините са поискали спиране на проектите, но каза, че имало случаи при които работници не искат да дойдат на работа заради страх от коронавирус и затова изпълнителят не може да завърши проекта.

"Най-лесният административен ход е спиране на всички проекти за извънредното положение и ги продължаваме след това. Но ефектите от едно спиране на договорите означава липса на работа за целия строителен сектор със съпътстващите дейности, липса на заплати за хората, така че направихме по-разумната крачка, в която дадохме възможност да бъдат спрени договори само там, където има нужда от това или там, където се вижда, че строителите и изпълнителите не могат по обективни причини да ги изпълнят", коментира зам.-министърът.Вече са насочени средствата за борба с коронавируса

Общо 317 респипратора ще бъдат купени с 40-те милиона лева, които Министерството на регионалното развитие и благоустройството предостави по проект на Министерството на здравеопазването.

"Вече има сключен договор и разплатени авансови средства към Министерството на здравеопазването. 14 млн. лева в рамките на миналата седмица вече бяха преведени по сметките на министерството", каза Николова. Тя уточни, че пет от общо шест договора за доставка на респираторните апарати вече са сключени.

В рамките на проекта, по оперативна програма "Региони в растеж", е предвидено над 8 млн. лева да бъдат предоставени за защитни облекла и дезинфектанти, както и над 70 хиляди PCR тестове и 18 хиляди бързи тестове.

Отделно, в рамките на оперативната програма до 2023 г. ще бъдат купени и нови линейки за спешната помощ. Вече са доставени 182 линейки от планираните 400, отчете зам.-министърът. Предстои и ремонт на всички спешни медицински центрове в страната, както и 34 държавни болници със спешни отделения. На този етап не се налага промяна в тази програма заради коронавируса, се разбра от думите на Николова. Същевременно обаче системата на здравеопазването се нуждае от около 2 хиляди линейки. Така че останалата част ще бъдат купувани с пари от държавния бюджет.

Дневник