Главният прокурор Иван Гешев обвърза бъдещото произнасяне на съда в Обединените арабски емирства (ОАЕ) по искането за екстрадиция на бизнесмена с интереси в хазарта Васил Божков с политическо решение. "Ние сме пуснали искане за екстрадиция, както направихме с Цветан Василев. Знам какво предизвика това нещо, но е факт, че решението за екстрадиция в много държави извън ЕС, където има трайни стандарти, е политическо решение", каза Гешев в интервю за "Нова телевизия", което беше на запис и от кабинета му.
За престъпленията в ОАЕ
"Имаме изключително добри отношения с арабските страни, с ОАЕ, но практиката ни показва, че при тях финансовите престъпления са с по-ниска степен на обществена опасност. Плюс това нулите нямат значение, ако си откраднал 1 милиард - 2 милиарда, за тях това не са някакви сериозни суми. При тях сериозните престъпления са убийства, изнасилвания и т.н.", обясни още главният прокурор. Срещу Васил Божков има повдигнати 11 обвинения за различни престъпления, включително за ръководене на организирана престъпна група, за данъчни престъпления, за търговия с влияние, за принуда и за отчуждаване на културно-исторически ценности. Прокуратурата, освен това, го разследва и за убийства, принуди и изнасилвания, като по това производство няма повдигнати обвинения.
На въпрос за големия брой разследвани, които се оказват извън страната, Гешев коментира, че "в рамките на шегата: това, че някой бяга, е индикация за чиста съвест". Той определи като "творческо изчерпване" на разпространяващите фалшиви новини твърденията, че е изпратил в ОАЕ прокурори, които да отвлекат Божков. От думите му обаче не се разбра дали обвинители са пътували до емирствата. Но и не беше питан с допълнителене въпрос. Докато се опитваше да преразкаже историята, която да опровергае, Гешев обаче спомена че ставало дума за двама прокурори мъж и жена, които пътували, а това не е описано в историята на "Биволъ", която беше по повод как България е получила повече фурми отколкото консумативи в бартера с ОАЕ.
Липсваха и конкретни въпроси към Гешев до къде са разследванията срещу Божков и какво означава политическо решение и какви разговори се водят за екстрадирането.
Без официален отговор продължава да бъде и въпросът бил ли е освободен разследваният бизнесмен и какъв е бил статутът на задържането му, за който информацията досега също е само от Гешев - веднъж неофициално и веднъж официално, а след време главният прокурор сам изрази учудване, че Божков е бил задържан. Външно министерство пое ангажимент да провери данните за освобождаването на 16 февруари - но досега отговор няма.
През последния месец, правителствената пресслужба съобщи за два телефонни разговора на премиера Бойко Борисов с престолонаследника на Абу Даби шейх Мохамед бин Зайед Ал-Нахаян. Според официалната информация двамата са обсъждали ситуацията с коронавируса в България и ОАЕ, мерките, сигурността на хранителните доставки и строежа на колодрум в Шумен. Вторият разговор (на 17 април) беше веднага след като от България бяха изпратени и занесени лично от икономическия министър Емил Караниколов 32 тона зеленчуци, месо и млечни продукти. Дарението беше от две частни фирми, едната от които на депутата от ДПС Делян Пеевски. В замяна България получи според официалното съобщение - "15 тона медицински консумативи маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна", но сайтът "Бивол" разкри че около 10 тона са фурмите. По-късно Караниколов обясни, че медицинските материали всъщност били закупени от техните производители, след като разбрали за нуждите в България. Много от въпросите около тази размяна и пътуването на Караниколов засега остават без отговор.
За обвинението на Кристиан Николов - четете Филчев
Гешев коментира и обвиненията за умишлено убийство, които бяха повдигнати на 22-годишния Кристиан Николов за катастрофата, при която загина журналиста Милен Цветков като цитира книга на бившия главен прокурор Никола Филчев.
"Ще цитирам г-н Филчев, не защото е бил главен прокурор, не защото сте му взимали интервю, не защото е върховен съдия, а защото е безспорен авторитет в областта на наказателното право, книгата му "Въпроси на наказателното право и съдебната практика", където е изследвал подробно субективната част на убийствата и телесните повреди", каза той. Гешев посочи, че защитаването на хипотезата за умисъл при катастрофа е рядко срещано, а юристите често се плъзгали по течението и възприемали по-лесното - квалификацията за убийство по непредпазливост. Той определи коментарите на юристи, че така повдигнатото обвинение ще бъде по-трудно за доказване в съда, като теза, използвана от анархо-либералните кръгове за пропагандна кампания. За пореден път главният прокурор говори за кръгове, без да ги назовава, а за да избегне конкретни отговори и теми.
"Кажете ми какво, ако не евентуален умисъл е да управляваш мощен джип след употреба в рамките на 24 часа на 4 вида упойващи вещества, три от които са високорискови наркотични вещества, да не спреш на червено, да караш със скорост може би по-висока от 100 км/ч. Евентуален умисъл означава две неща - ти съзнаваш обществено-опасните последици, няма как да не ги е съзнавал, и допускаш, че те ще се случат", каза главният прокурор.
На въпрос за поръчителите на побоя над журналиста Слави Ангелов, Гешев каза, че за да бъдат обявени конкретни имена, трябва да има достатъчно доказателства, а събраното към момента не е достатъчно. Той не беше питан и не коментира обвинените и задържаните, които бяха свързани с крайната фракция сред феновете на "Левски" - "София Запад".
Дневник
Коментари
Добави коментар