Министерството на финансите предлага създаването на държавно предприятие "Държавна петролна компания", което да изгради верига бензиностанции в цялата страна и да изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни енергийни продукти.
Подобна идея от няколко месеца лансира лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Случайно, или не, в повечето ключови гласувания в последните месеци, свързани с извънредното положение и важни законопроекти, депутатите от "Воля" подкрепят предложенията на управлаващата коалиция.
Като аргумент за създаването на държавната петролна компания от МФ посочват оптимизиране на управлението на задължителните резерви и предлагане горива на "максимално ниски цени".
През миналата седмица министърът на финансите Владислав Горанов обяви, че между цената на горивата, обложени с акциз и ДДС при излизането от данъчните складове, и крайната им цена има разлика от 50 ст. на литър. С това той защити вече влязлото в сила предложение в касовите бележки за купени горива да има разбивка каква част от сумата е стойността на горивото, каква е ДДС и каква акциз.
Същевременно от Българската петролна и газова асоциация (БПГА) обявиха, че новите изисквания към петролния бранш ще доведат до тежки затруднения в работата на складовете, а крайният резултат ще се изрази в поскъпване на горивата.
Става дума за текстовете от преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за здравето, приети от депутатите, свързани със задължението за поставяне на нови измервателни уреди и с ускорено изграждане (до есента) на видеонаблюдение в данъчните складове. От БПГА се обявиха срещу текстовете и призоваха те да бъдат изтеглени, а "Лукойл България" директно обяви, че може да спре работа.
Иначе в официалното съобщение от Министерството на финансите от днес се посочва, че бензиностанциите на държавната компания щели да осигуряват възможност и за зареждане и на електромобили. Тя щяла да има и складови бази, в които да се съхраняват горива и на други вложители.
Дневник
Коментари
Анонимен
А да заложим кой и кога ще я приватизира. Ами да национализират Петрол.
Шумен
Време е да се създадат държавни селскостопански фирми, които да обработват нивите под аренда. Принудеха хората да дават нивите си за смешни пари на арендатори, създадоха и бели петна за които хората изобщо не знаят че нивите им се обработват.
Алоо Шумен
Колхозник ли ще ставаш?
АнонименИ.А.
Не не и не . В никакъв случай Държавна . Не искаме Комунизъм или Социализъм. Моля Ви се. Кой НЕ СКАЧА Е ЧЕРВЕН.
Анонимен
Постепенно и новото поколение ще узрее, че капитализмът, и да не е първоначално натрупване на капитал, и да не е див, е НЕНАДЕЖДЕН в трудна ситуация, затова не е добър строй. Ето водната криза в Перник намери отдушник в държавен холдинг, Пародията на продажба на едно от големите електроразпределителни дружества беше повратна точка в осъзнаването, че има все пак държава. Сега при короанавируса не се чува частниците в здравеопазването да са особено ангажирани. Енергетиката, снабдяването са въпроси на държавната сигурност. Както впрочем и всеки сектор, материален и нематериален.
Който тук се гаври с понятието комунизъм, е добре да знае, че комунизмът е при липса на национална държава и свръхуправление отгоре, каквито елементи ни се налагат с присъединяването на България към западните общности.
До горния
За какви елементи става дума?
Анонимен
Елементи от типа една дръпната съветникчка на Херо Мустафа