Атлантическият съвет на България поиска оставката на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков. В позиция, публикувана на фейсбук страницата на организацията, се казва, че няма отговор на протестното им писмо от началото на май.
Тогава съветът пише до Съвета за електронни медии (СЕМ) и до председателя на комисията по култура и медии Вежди Рашидов заради предаването "Денят започва" от 9 май с водещ Георги Любенов. В него според организацията е имало "недопустимата просъветска и комунистическа пропаганда".
"В писмото заявихме, че "за пореден път водещият Георги Любенов, както и продуцентите и отговорните редактори на предаването, допуснаха по обществената телевизия да се излъчва нагла и арогантна просъветска и комунистическа пропаганда", както и че е "недопустимо е да се лансират чрез националната медия глашатаи на комунистическото мракобесие, маскирани днес като "социалисти" или проруски националисти, които да пропагандират антиевропейските "опорни точки" на днешния кремълски режим, който вегетира върху откровени фалшификации на историята", пишат от Атлантическия съвет.
От Съвета за електронни медии са поискали становище от Кошлуков. В него той е заявил, че
"зачита изразената от АСБ позиция, но едновременно с това настоява, че при реализацията на предаванията си за деня БНТ е осигурила необходимия плурализъм на различни мнения и изцяло е спазен принципът на равнопоставеност на различните гледни точки", пишат от организацията, без да публикуват в цялост писмото на Кошлуков. Те се възмущават и от факта, че генералният директор на БНТ не им е отговорил, а е пратил единствено становището си до СЕМ.
"Не се учудваме, че това ръководство на БНТ проявява пренебрежение към една гражданска организация. Очевидно "националното" в БНТ вече е останало само като лозунг на фасадата, зад която се крият частни интереси. Затова и позициите на Атлантическия съвет на България не представляват интерес", пишат организацията и отбелязват, че техните експерти не са канени в ефира на обществената телевизия.
"За сметка на това в предаванията на БНТ продължават да се появяват все същите до болка познати от вече 30 години лица на агенти на Държавна сигурност и стари комунистически функционери. Това отношение ни кара да вярваме, че, изглежда, наистина в БНТ има списък на желани и нежелани гости. Дълго време смятахме, че това не е възможно да се случва в европейска и натовска България, но практиката на БНТ ни кара да вярваме, че това по всяка вероятност е истина", пишат от Атлантическия съвет.
В позицията си те наричат "активно мероприятие в угода на ретроградните комунистически и прокремълски среди в България, наричани още "българското задкулисие", факта, че Кошлуков се е срещал със Светия Синод по повод предаването "Вяра и общество" на Горан Благоев, което не намери място в лятната схема на телевизията.
"Във връзка с всичко това заявяваме, че Емил Кошлуков повече не се ползва с нашето доверие!
Атлантическият съвет на България като граждански гарант за необратимостта на демократичния политически избор на страната - членството в НАТО и Европейския съюз, като организация, последователно отстояваща свободата на словото, и като общност на експерти с ярки антикомунистически и демократични позиции, настоява г-н Емил Кошлуков незабавно да депозира своята оставка пред Съвета за електронни медии, който от своя страна да започне процедура по избор на нов генерален директор."
Дневник
Коментари
Анонимен
"общност на експерти с ярки антикомунистически и демократични позиции"
Хем с демократични позиции, хем анти нещо си. Оксиморон. Какво друго да очакваш от Шломо Паси и сие.
Пояснение за неуките - обратното на демокрация е тоталитаризъм, а не комунизъм. Комунизъм е обратното на капитализъм.
ЩУМЕНЕЦ
Соломон Паси и Елена Поптодорова (дамата с откраднатия парфюм от летището на Варшава) от измисления атлантически съвет, са готови да продадат всичко българско и крокодилски сълзи да пролеят за няколко долара повече!
До първия
На баба ти парашутните гащи.Обратното на капитализъма е социализъм.Комунизмът е идеология - разновидност на фашизма но много по злокачествена.
Анонимен
Фашизмът се появява лееееко след комунизма... Само няколко десетилетия по късно
Анонимен
Фашизмът не се появява десетилетия след комунизма, а след години, които се броят на пръстите на едната ръка. Имаме предвид Съветския комунизъм. Иначе комунистическите идеи възникват векове преди фашистката идеология и то в западна Европа, по това време в Русия още са били крепостни селяни.
П.П. Фашизмът и националсоционализма (нацизма) възникват почти по едно и също време с комунизма. Като идеи може ида са били добри, но на практика и трите са вредни за човечеството.
Анонимен
България и жителите и винаги са биле зависими от чужди държави и ще продължи да е зависима по един или друг начин
Анонимен
Тези атланти не бяха ли някаква изчезнала цивилизация? А руснаците не толерират еднополовите бракове, като причина за изчезването на много цивилизации.