Българският лекарски съюз публикува своя позиция, в която нарича "не прищявка, а необходимост" изискването на някои болници към пациентите бъдат приемани в болница след отрицателен тест за коронавирус по PCR метода. И днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев повтори тезата си, че не трябва да се поставя такова условие на пациентите.
Темата е на дневен ред вече повече от един месец, когато беше излъчено интервю на журналиста Миролюба Бенатова с ген. Венцислав Мутафчийски, като до него по нейни думи се е стигнало след въпроси към институциите за сигнал, че за планов прием в МВР болница се изисква отрицателен резултат от тест за коронавирус по PCR метода за сметка на пациента.
Броени дни след това интервю болнични организации поискаха да се регламентира изследването да е задължително при хоспитализация с аргумента, че така сигурността за персонала в лечебните заведения и пациентите ще е по-голяма.
И "Нова телевизия" е излъчвала репортаж, според който тест по PCR метода за сметка на пациента е изискване за прием в комплексния онкологичен център във Велико Търново и в акушеро-гинекологичната болница "Майчин дом" в София.
Защо тест PCR по метода при прием
Както е известно, резултатите от тестовете за коронавирус по PCR по метода се считат за най-достоверни. Според позицията на Българския лекарски съюз (БЛС) "политика и отговорност на всяко едно лечебно заведение е да защити служителите и пациентите си".
Основната идея е, че ако даден пациент, на когото предстои прием, но няма доказателство, че не е заразен с COVID-19, може да се окаже разпространител при контакт с други хора в болницата.
Съсловието припомня и, че лечебните заведения могат да въвеждат свои правила за прием на пациенти. Именно това е и начинът много болници да определят свои категории и цени за доплащане от страна на пациентите за напр. условия в стаите, консумативи, изследвания и редица други.
В същото време обаче според позиция на министерството на здравеопазването е "незаконосъобразно изискването на PCR тест като условие за прием в болница или консултация със специалист". От институцията се аргументират с това, че право на лечение има всеки, като се посочва и че Изпълнителна агенция "Медицински надзор" е започнала седем проверки по сигнали за изискване към пациенти да си платят изследването за коронавирус преди прием.
Кой да плаща
"Изискването на PCR тест при хоспитализация не е прищявка, а е необходимост", смятат от БЛС. В позицията си обаче уточняват, че изследването не трябва да е нито за сметка на пациента, нито за сметка на болницата. В същото време в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2020 г. не са предвидени средства за такива изследвания (той се гласува от Народното събрание през октомври месец на предишната година - бел. авт.), но от лекарския съюз искат тези разходи или да се покриват от НЗОК, или от бюджета на министерството на здравеопазването.
В отговор министърът на здравеопазването Кирил Ананиев коментира, че има указания до Регионалните здравни инспекции, а от тях и до болниците. Според тях, ако се забележи, че даден човек има симптоми на коронавирус, лечебното заведение може да направи тест по PCR метода, разходите за който се заплащат от НЗОК.
Дневник
Коментари
Добави коментар