Дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС не е била уведомявана от "УниКредит Булбанк" за тегленето в брой на суми в огромен размер от страна на Васил Божков. Това твърди в съобщение Специализираната прокуратура, като се позовава на своя проверка. В него от държавното обвинение информират по още няколко теми, свързани с разследването на обвиняемия бизнесмен, и съобщават, че са били разпитани премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова - тримата бяха посочени от Божков в неговия сигнал до прокуратурата за рекет и грабеж.

"Парите са предавани лично, единствено и само на Божков"

Прокуратурата съобщава официално, че ДАНС не е била уведомена от банката за тегленето на големи суми от Божков, което се подразбра от отговори на агенцията в началото на месеца и беше коментирано и в интервю от главния прокурор преди седмица.

Но добавя и нови детайли и те са, че Божков не е теглил лично хиляди или милиони, а това са правели упълномощени от него лица. В съобщението се казва, че "са му били предоставяни лично, единствено и само на него в офис на ул. "Московска" 43 в столицата". Не се разбира дали и как прокуратурата е установила това и дали е за всички показани от Божков над 300 тегления за три години. Според съобщението това е нейна проверка и не се разбира дали е приключила.

В началото на юни обвиняемият бизнесмен публикува няколко извлечения от личните си сметки за теглене на големи суми пари с намека, че с тях е заплащал исканата му такса "помагане" към Борисов и Горанов, а след това призова премиера да каже защо неговият пиар Севделина Арнаудова го е посещавала всеки месец в офиса му. "Тези пари не са налични в брой, къде са", написа тогава Божков.

Интерес предизвика въпросът не са ли забелязали отговорните органи тегленията на толкова сериозни суми.

Тогава (на 3 юни) от ДАНС отговориха, че "по случая не е уведомявана от "УниКредит Булбанк" АД за съмнения при теглене на пари от каса". Това, което не се разбра ясно, е дали банката въобще не е уведомявала за тегления на Божков, или само че никога не е докладвала да има съмнения при тези транзакции.

От агенцията в началото на юни казаха още, че започва и проверка на банката дали изпълнява изискванията на Закона за мерките срещу изпиране на пари - те са за уведомяване "на специализирана административна дирекция "Финансово разузнаване" (САД ФР) при извършване на плащания на суми над 30 хил. лева, както и за съмнения за и/или узнаване за изпиране на пари и/или за наличие на средства с престъпен произход".

ДАНС все още не е съобщила дали тази проверка е приключила и какви са резултатите от нея.

Миналата седмица Божков публикува още по-дълги справки за тегления в брой на суми между 50 000 и 2 500 000 лева в периода май 2017 - 30 декември 2019. Той ги придружи с твърдението, че е изтеглил 67 млн. лева, които "предал на Владислав Иванов Горанов и Бойко Методиев Борисов чрез посочени от него лица само за последните 3 години" и че прокуратурата все още не се е обадила по сигнала му.

В интервю за БНТ няколко дни преди това (14 юни) бившият главен изпълнителен директор на "Булбанк" (до май 2019) Левон Хампарцумян заяви, че "докладите за транзакция над 30 000 лева се генерират автоматично". Според него няма как това да не се е случвало при клиента Божков. "Банката има законово и регулативно задължение да го прави за транзакции над 30 000 лева. Не само теглене кеш, всякаква транзакция се докладва. Причинно-следствените връзки кой защо тегли това не е работа на банката. Има си процедури, има процедури, при които съответните органи имат достъп до банкова тайна", коментира Хампарцумян.

"Дневник" изпрати въпроси по темата и към "Уникредит Булбанк". От там отговориха само, че "УниКредит Булбанк" винаги оказва пълно съдействие на съответните власти като предоставя всички изискани документи, справки и отчети. Банката винаги спазва стриктно законовите и регулаторните изисквания и се ръководи по най-високите професионални стандарти в това отношение".

Божков: Премиерът и финансовият министър да кажат къде са парите

Няколко часа след съобщението, Божков реагира по него, като написа в статус, че за първи път прокуратурата провела обективно разследване и отново насочи към премиера и финансовия министър, но ги назовава през инициали.

"Изтеглените в брой пари от банката наистина са стигнали "лично, единствено и само" до мен. Припомням им, че всичките ми лични разходи са плащани по банков път. Този път няма да питам къде са парите в брой. Ще ви кажа - от мен са давани на лицата Б.М.Б. /61г/ и В.И.Г. /43г/ . Оттам нататък - те да обяснят къде са", написа обвиняемият бизнесмен.

Бойко Борисов, Владислав Горанов и Менда Стоянова на разпит

Прокуратурата продължава да събира доказателства - както такива, "които разобличават обвиняемия Божков или отегчават неговата отговорност, така и доказателства, които оправдават обвиняемия или смекчават отговорността му", пише в съобщението от понеделник и в този ред от там информират, че в качеството на свидетели са разпитани Менда Стоянова, Владислав Горанов (за него е уточнено, че два пъти), както и Бойко Борисов.

Досега прокурорът, който води разследването, Ангел Кънев беше съобщил в края на май само за един "подробен разпит" лично от него на Горанов. Тогава той каза, че са разпитвани министри, зам.-министри и председатели на комисии и агенции, но не назова имена.

Няма официална информация кога и по коя част от досъдебното производство е разпитван Борисов.

От неделя в социалните мрежи "Фейсбук" и "Инстаграм" Божков публикува анкета трябва ли Горанов и Борисов (за които казва "нагли са и не подават оставка") да бъдат отстранени от длъжност във връзка с разследване по неговия сигнал.

И непубликувани снимки от мазето на Божков

Съобщението на спецпрокуратурата всъщност започва с информация, че продължава разследването в сградата на "Московска" №43. Отчетено е, че до момента са "намерени и иззети 3610 предмета, притежаващи признаци на движими културни ценности. Очаква се прогнозният им брой да надхвърли 10 000, казват от спецпрокуратурата и напомнят, че Божков регистрирал по реда на Закона за културното наследство едва 212 артефакта".

Подобна информация прокуратурата разпространи и в началото на юни, като тогава отчете 3385 иззети предмета.

От държавното обвинение прилагат и нови снимки, които обявяват като непубликувани. При предишните кадри обвиняемият бизнесмен коментира от Дубай, че се надява в прокуратурата да се "научат да правят разлика между антично, съвременно африканско изкуство и сувенири за подаръци".

Само при съмнения ли банките са длъжни да уведомят ДАНС

Юристи, запознати с банковата дейност, коментират, че пораждането на съмнения у банковите служители за изпиране на пари или за престъпен произход на парите не е единственото условие да уведомят ДАНС или други институции, тъй като действа паралелно и друг закон - Законът за ограничаване на плащанията в брой.

В него е предвидено задължение на банките да събират и съхраняват информация за всяко левче, минало през тях. В член 3, т. 5 е предвидено "разкриване на информация относно съмнителни операции, сделки и клиенти". А в чл. 10 и 11 е записано, че е задължителна "комплексна оценка на клиента освен при откриване на сметка и при случайни операции на стойност над 15 хил. евро или за суми над 5 хил. евро при сделки в брой".

Операциите на Божков - теглене пари в брой, имат белези на случайни, но законът не му позволява да ползва големите суми в брой, освен да ги дари на децата си.

Според едни наблюдатели на казуса операциите на Божков изглеждат нормални - ако клиент на една банка има авоари например около 50 милиона лева и изтегли половин или един милион лева, въпросът е дали тази операция би изглеждала съмнителна на банковия служител.

Теглене на милион кеш е категорично съмнително, освен ако не си Божков

- е преобладаващото мнение на наблюдатели, с които "Дневник" разговаря.

Адвокат Стела Николова отбелязва в коментар във Фейсбук, че във всяка нормална държава при теглене на такива суми кеш банката информира службите най-малкото защото може да става въпрос за откуп след отвличане.

Финансовият анализатор Бойко Димитров също коментира още в началото на юни пред БНР, че според него агенцията е трябвало да бъде информирана. В предаването "Преди всички" той каза, че "при толкова големи транзакции е абсолютно невъзможно ДАНС да не са били информирани от банките". И добави, че "ДАНС трябваше веднага да излезе с информация, ако не е получила сигнал от банката за това, а не да мълчат".

Според други запознати с прилагането на мерките срещу прането на пари информацията за тегления на големи суми в брой отива автоматично във Финансовото разузнаване и затова не е ясно защо се твърди, че липсва.

Дневник