Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви късно в понеделник, че страната "със сигурност разглежда възможността" да забрани китайските приложения за социални медии, включително TikTok, предаде "Ройтерс"
"Не искам да говоря преди президента, но това е нещо, което разглеждаме", каза Помпео в интервю за Fox News.
Американските конгресмени повдигнаха въпроса за националната сигурност на САЩ по отношение на обработката на потребителските данни на TikTok, заявявайки. Те се притеснявали от китайски закони, изискващи от местните компании "да подкрепят и сътрудничат в разузнавателната работа, контролирана от Китайската комунистическа партия", допълва "Ройтерс".
Приложението, което не е достъпно в Китай, се стреми да се дистанцира от своите китайски корени, за да се хареса на световната аудитория и да подчертае своята независимост от Китай.
Забележките на Помпео също идват на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Китай по отношение на данните за избухването на епидемията от коронавирус, действията на Китай в Хонконг и почти двегодишната търговска война.
TikTok, приложение за кратки видеозаписи, собственост на базираната в Китай ByteDance, наскоро беше забранено в Индия заедно с 58 други китайски приложения след граничен сблъсък между Индия и Китай.
TikTok напуска Хонконг
Също в понеделник TikTok обяви, че ще излезе от пазара в Хонконг в рамките на дни заради въвеждането на нов закон за националната сигурност на Китай за полуавтономния град.
Съобщението дойде, докато други технологични компании спряха да съдействат на властите в града за достъпа до потребителски данни.
"В светлината на последните събития решихме да спрем дейността на приложението TikTok в Хонконг", заяви говорител на TikTok в отговор на въпрос на "Ройтерс" относно ангажимента си към пазара.
Компанията, сега управлявана от бившия изпълнителен директор на "Дисни" Кевин Майер, твърди, че потребителските данни на приложението не се съхраняват в Китай.
TikTok също заяви по-рано, че няма да изпълни исканията на китайското правителство за цензуриране на съдържанието или за достъп до потребителските данни на TikTok, нито някога е имало подобни искания.
Хонконгският регион е малък, непечеливш пазар за компанията, каза източник на "Ройтерс", запознат с въпроса. Миналия август TikTok съобщи, че е привлякла 150 000 потребители в Хонконг. Източникът заяви, че този ход е направен, защото не е ясно дали сега Хонконг ще попадне изцяло под юрисдикцията на Пекин в светлината на новия закон.
В световен мащаб TikTok е изтеглян повече от 2 милиарда пъти според анализаторите от Sensor Tower.
TikTok е проектиран така, че до него да няма достъп от континентален Китай, което бе част от стратегията за привличане на по-глобална аудитория. Неговият еквивалент на континента се нарича Douyin.
Фанг Кеченг, доцент в Китайския университет в Хонконг, заяви, че ходът на TikTok подчертава дилемата, пред която са изправени китайските компании, които се опитват да стъпят на международните пазари, добавяйки, че това е "неизбежно".
Дневник
Коментари
Добави коментар