Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова обяви пред БНТ, че единствено в правомощията на президента Румен Радев е да назначи проверка за случая със служителите от Национална служба за охрана (НСО), които във вторник не допуснаха и изблъскаха съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов и негови съпартийци при опита им да стигнат до плажа в база "Росенец" (повече четете тук). Там се намира т.нар. лятна резиденция на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, която е разположена на нос Чукалята, южно от Бургас.

Коментарът на Дариткова дойде след днешното изявление в президентството на Радев. По-рано през деня тя отказа коментар по темата пред "Дневник". В изявлението си Радев обяви, че всички охранители, пречещи на Иванов да стъпи на плажа, са служители на НСО. Той добави, че правителството, прокуратурата и местната власт трябва да извършат проверка на обектите в парка "Росенец". Държавният глава уточни, че е настоял още утре да се преразгледа необходимостта НСО да пази Доган и бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски. Какво още каза Радев четете тук.

Дариткова обаче така и не даде конкретен отговор на въпроса защо гардовете от службата за охрана не допускат граждани до плажа, който е държавна собственост. По думите ѝ тя не останала с впечатление, че Христо Иванов отива на плажа, а по-скоро търсел конфликт. Тя на няколко пъти подчерта, че действията на охранителите трябва да се изяснят с проверка, която Радев можел да назначи.

"В закона ясно е записано, че НСО е служба към президента. Общото ръководство и контрол се упражняват от президента. Той има правомощия да наложи проверка", подчерта тя.

Държавният глава припомни в изявлението си, че още през декември е заявил, че Делян Пеевски и Ахмед Доган не трябва да се охраняват от НСО, но това зависи от изпълнителната власт в лицето на премиера Бойко Борисов. Той цитира закона, според който кого допълнително ще охранява службата не зависи от президента, а от тричленна комисия, в която влизат началникът на ДАНС, главният секретар на МВР и началникът на НСО. Според правилника за прилагане на закона решенията се взимат с обикновено мнозинство. Радев подчерта, че ДАНС и МВР са подопечни на премиера и "определят дали към някое лице има заплаха, а НСО осъществява охраната".

"Комисията осъществява парламентарен контрол. В комисията преобладават представители на служби, от които едната е към президента, а другата независима", беше краткият отговор на Дариткова. Тя уточни, че президентът има правомощията отново да сезира комисията с искането си да бъде свалена охраната на Доган и Пеевски.

Дневник