Обвинителите от Специализираната прокуратура излязоха с декларация в защита на бившия си ръководител, а сега главен прокурор Иван Гешев и упрекнаха президента Румен Радев, че грубо показва конституционните разпоредби за независимост на изпълнителната и съдебната власт и че прави опит да въздейства върху магистрати.

В събота в обръщение към народа държавният глава Румен Радев поиска оставката на правителството и на главния прокурор Иван Гешев, а ден по-късно това стори и БСП. Изявлението му бе предшествано от два дни на протести, като в петък се стигна до сблъсъци с полицията. Демонстрациите бяха провокирани от показното влизане на прокуратурата в президентството в четвъртък, когато бяха задържани и секретар и съветник на Румен Радев. Акцията в рамките на две разследвания съвпадна с искането на президента за сваляне на държавната охрана на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и на бизнесмена и депутат Делян Пеевски. В деня, в който служителите на президентството бяха арестувани, Румен Радев излезе при протестиращите и призова "да изхвърлим мафията от изпълнителната власт, да изхвърлим мафията от прокуратурата". Ден по-късно Иван Гешев направи специално изявление с десетки висши прокурори зад гърба му в знак на подкрепа, в което обвини Радев в "политическо-партизански натиск над прокуратурата". По-късно по темата се изказа и Висшият съдебен съвет, който покани президента на среща заради "натиска върху съдебната власт".

Сега спецпрокурорите заявяват, че независимостта на съдебната власт е сред основополагащите принципи в конституцията, и "остро се противопоставяме" на изявления на политици, които опитват да се намесят в работата на държавното обвинение. "Категорично се противопоставяме и на отправеното искане на Президента на Република България за оставка на Главния прокурор, тъй като същото влиза в разрез с основните конституционни разпоредби за независимост на изпълнителната и съдебната власт", се казва в декларацията.

призива за изчистване на мутрите от прокуратурата и призовавайки за оставка на Главния прокурор, реално "обединителят на нацията" наруши една от основните си функции", се казва в декларацията, в която обвинителите дават и тълкуване за демокрацията.

"Ако не искаме да се озовем на погрешен път, не следва да забравяме, че демократичния идеал не дефинира демократичната реалност и че демокрацията се заражда и оформя от взаимните влияния между нейните идеали и нейната действителност, както и от подтика на една задължителност и съпротивата на едно съществуване", казват прокурорите. Те изтъкват клетвата, която и магистратите, и президентът полагат пред конституцията. Посочват и че магистратите разполагат с функционална независимост, която е последица от конституционното разделение на властите.

"Прокурорът е политически неутрален. Взема решенията си по вътрешно убеждение и на база събрани доказателства в хода на обективно, пълно и всестранно разследване", се посочва още в декларацията.

"Категорично считаме, че изявлението на обединителя на нацията, поводът за което безспорно са конкретни действия по досъдебно производство на Специализирана прокуратура е опит за въздействие върху магистрати при изпълнение на служебните им задължения, с който опит грубо е погазен основен принцип на правовата държава - независимост на съдебната власт", заявяват спецпрокурорите. Те уверяват, че спазват конституцията и на нарушават положената от тях клетва.

"Но у нас остава съмнението, че призовавайки народа с думите "да изчистим мутрите от прокуратурата", президентът на Република България е пристъпил положената клетва", заявяват те.

Дневник