Смъртните случаи от COVID-19 в САЩ вече са над 135 000, предаде агенция "Ройтерс", като се позова на Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
През последното денонощие в страната са били регистрирани близо 60 000 нови заразени. С потвърдените 58 858 случая общият им брой вече е 3 355 457. САЩ са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени и починали.
Три южни щата регистрираха мрачен рекорд за най-много смъртни случаи - Алабама, Флорида и Северна Каролина, предаде "Ройтерс". Агенцията отбелязва, че разпространението на коронавируса в САЩ и по-специално в южни и западни щати като Аризона, Калифорния, Флорида и Тексас, които побързаха да вдигнат ограничителните мерки, е започнало да се ускорява преди шест седмици.
Заразените в Бразилия наближават 2 млн.
Бразилия регистрира 41 857 нови заразявания с коронавирус през последните 24 часа и още 1300 смъртни случая, заяви здравното министерство, цитирано от агенция "Ройтерс".
Досега Бразилия е регистрирала 1 926 824 потвърдени заразявания и 74 133 смъртни случая.
Южна Африка има повече заболели от Великобритания
Южна Африка изпревари Великобритания по брой потвърдени случаи на коронавирус, а южноафриканският президент Сирил Рамапоса предупреди за "най-тежката криза в историята на нашата демокрация", предаде "Асошиейтед прес".
В момента Южна Африка е на осмо място в света по брой заразявания - 298 292, което се равнява на почти половината от всички потвърдени случаи на коронавирус в цяла Африка. Това показват данни на южноафриканското здравно министерство и американския университет "Джонс Хопкинс", според които Великобритания е с 292 931 потвърдени случая.
В момента пандемията бързо се разпространява в части от африканския континент, където живеят 1.3 млрд души и където са най-зле финансираните здравни системи в света.
Германия отмени вчера предупреждението към своите граждани да не пътуват до Швеция, след като от началото на този месец случаите на коронавирус в скандинавската страна намаляха, предаде ДПА.
Швеция бе последната европейска държава в предупредителния списък на германското министерство на външните работи срещу пътувания. Сега всички гранични пунктове са отворени за граждани на ЕС и Швейцария, техните семейства и хората с разрешително за постоянно пребиваване в ЕС могат да влизат в Германия свободно, съобщи министерството.
Малко по-късно обаче то издаде предупреждение да не се пътува до Люксембург, ако не е наложително. Причината е ръстът на новите заразени във Великото херцогство. Той е преминал безопасния праг от 50 потвърдени случая на 100 000 жители през последните седем денонощия.
Като ответна мярка на германското решение Швеция обяви, че от утре отменя препоръката към шведите да не пътуват до Германия, Полша и Андора.
Турция прескочи пика, каза Ердоган
Турция прескочи пика на епидемията от новия коронавирус, каза днес президентът Реджеп Тайип Ердоган.
В изявление, което направи след заседание на Научния съвет за борба срещу COVID-19, държавният глава обяви, че мерките срещу заразата, включващи някои ограничения, ще останат в сила още известно време.
"Турция успешно прескочи пика на коронавируса. Числото на заразените и починалите вече намалява осезаемо, което е особено радващо. В условията на пандемията не позволихме на хората да страдат, успяхме с политически и икономически инициативи да (се справим) успешно. Опасността обаче още не е отминала, затова аз ви приканвам още известно време към търпение и стриктно спазване на предписанията, за да можем да сведем заразата до нулата", каза турския президент.
Ердоган не отговори дали ще има ограничения във връзка с големия мюсюлмански празник Курбан байрам, който ще бъде отбелязан в края на този месец и първите дни на август - въпрос, който вълнува турското общество тези дни. По думите му окончателното решение ще бъде взето идните дни в зависимост от развитието на епидемиологичната обстановка.
Дневник
Коментари
Добави коментар