Международният валутен фонд очаква тежката рецесия в Европа, предизвикана от коронавирусната пандемия, да има сериозни последици за българската икономика. Това заяви в интервю за "Капитал" управляващият директор на институцията Кристалина Георгиева.
По думите ѝ, макар Източна Европа да е по-малко засегната от пандемията от Запада в икономически план за момента (съответно очакваният спад е 6 и 10%), отвореността на българската икономика, силно разчитаща на износ на стоки и услуги, я прави "изключително чувствителна по отношение на свиването на икономиките на остовните ѝ търговски партньори". "Тъй като две трети от общия износ на България е предназначен за ЕС, очакваме тежката рецесия в Европа да има сериозни последици за българската икономика." Втора вълна същевременно "би била сериозна пречка за възстановяването на България".
Заради ограничителните мерки вече са засегнати особено силно сектори като туризма, транспорта, ресторантьорството, културните и спортните дейности, формиращи 14% от заетостта и 12% от брутния вътрешен продукт. Взетите след това икономически мерки може да са помогнали за справяне с първоначалния удар, но "все още има потенциал за подобряването им и за засилване на обществената подкрепа," каза Георгиева.
Тя препоръчва опростяване на строгите условия за достъп, заради които е ниска степента на усвояване в мерки като програмата "60/40" и кредитния мораториум, тъй като то би намалило административната тежест за обработка на заявленията за помощ и би разширило набора от кандидати, отговарящи на изискванията. "Друго сериозно предизвикателство е как да се извърши постепенното отваряне на икономиката, като същевременно не се допусне пандемията да излезе от контрол."
"На 24 юни публикувахме актуализирана прогноза за световната икономика, в която предвиждаме през 2020 г. свиване на икономиката с 4.9% - това e с почти 2 процентни пункта по-голям спрямо априлската ни прогноза. Очакваме не само по-дълбока рецесия през 2020 г., но и по-бавно възстановяване през 2021 г. - сценарий, при който кумулативните загуби за две години (2020-2021 г.) ще надхвърлят 12 трлн. долара," казва Георгиева. Тя добавя, че за пръв път в съществуването на Международния валутен фонд "сме изправени пред една наистина глобална криза, водеща до отрицателен ръст на доходите на човек от населението в 95% от страните в света".
Дневник
Коментари
Добави коментар