С новини, които може да са разочароващи за България, предвидената само за събота и неделя среща на върха на ЕС за седемгодишния бюджет и възстановителния фонд на съюза продължава и днес в 17 ч. българско време след продължили до късно през нощта разговори.

Да покажем на света, че ЕС е способен на "мисията невъзможна", каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел снощи в началото на разговори, до които лидерите на Франция и Германия предупреждаваха за възможен "провал". По-късно обаче Мишел обяви, че ще представи ново предложение - 390 млрд. от фонда с размер до 750 млрд. евро да е във вид на грантове, а не на заеми, каквито искат "пестеливите", предимно северноевропейски държави.

Това би било намаляване със 110 млрд. спрямо първоначалното предложение на Мишел. Последното бе общият размер на безвъзмездно отпусканите средства да е 400 млрд., а в резултат Финландия, подкрепяща "пестеливата четворка" на Австрия, Нидерландия, Дания и Швеция, свали сумата на 355 в алтернативно предложение. То не можеше да бъде одобрено от тежко засегнатите от кризата Италия и Испания, но бе първата сума, която "пестеливите" дадоха сигнал, че биха приели. Свиване на грантовете във възстановителния фонд би било лоша новина за България, след като премиерът Бойко Борисов замина за Брюксел, застъпвайки максимално лесен достъп до парите от този пакет.

Друга договорка, очертаваща се в разговорите, е т.нар. извънредна спирачка - средствата от кризисния фонд ще се отпускат срещу реформи, но всяка държава ще може да сигнализира, ако смята, че получаващите ги държави не изпълняват ангажимента си, и ще може да предизвиква дебат на ниво икономически министри или държавни и правителствени ръководители. Това е компромис с холандското искане всяка държава да може да налага вето на отпускането на средства за членка, за която смята, че не осъществява нужните реформи.

"Пестеливите" настояват и да имат достъп с по-голям дял от средствата.

"Напредък"

"Има терен за съгласие", казват за ФАЦ и "Ла Вангуардия" дипломатически източници. Френски събеседници на каталунското издание обясняват, че нощта е била много напрегната, а "президентът (Еманюел Макрон), последван от канцлера (Ангела Меркел) удариха с юмрук по масата". Така за втори път на тази среща Меркел и Макрон дават сигнал, че са готови да напуснат масата за преговори.

Пред репортери в Брюксел и нидерландският премиер Марк Рюте бе оптимист. "На моменти не изглеждаше добре снощи, но чувствам, че като цяло имаме напредък."

Дискусията за кратко се е отклонила към усилията да се обвърже фондът за възстановяване с върховенството на закона, до намесата на Меркел, Макрон и Мишел, последвана от серия двустранни срещи. Нов механизъм се планира за средствата в седемгодишния бюджет, обвързващ отпускането им със законността, но срещу него се обявиха Унгария, Полша и Словения. Варшава и Будапеща заявиха, че са готови да наложат вето на бюджетния план, в момента съдържащ изискване квалифицирано мнозинство в ЕС да може да блокира еврофондовете за държава, за която в това мнозинство има консенсус, че нарушава стандартите на правовата държава.

Дневник