Върховният касационен съд (ВКС) потвърди присъдата от 1 година и 6 месеца условно "лишаване от свобода" на Бисер Андреев за причиняване на смъртта на двама души при катастрофата на столичния бул. "България" през 2011 г.

Андреев е син на прокурора от Върховната касационна прокуратура Венцислав Андреев. Той е осъден за катастрофата от 3 август 2011 г., когато в ранните часове автомобилът му, движещ се в посока "Бояна", се блъсна в друга кола, излезе от пътя и уби намиращите се на тротоара Паола Тодорова и Николай Спасов. Според обвинението тогава 23-годишният мъж е карал с повече от 27 км над допустимата за този участък скорост от 70 км/ч.

Делото бе съпътствано от масови отводи на прокурори от Софийската градска прокуратура, а след това бе забавено и от отказ на командирован обвинител от Перник и в крайна сметка бе внесено в съда от варненската окръжна прокуратура. През 2017 г. Андреев получи условна присъда от 3 години с 5-годишен изпитателен срок за причиняване на смърт по непредпазливост и бе лишен от право да шофира за срок от 6 години. На втора инстанция обаче наказанието му бе намалено като съдът преквалифицира деянието в по-леко наказуемо - "причиняване при управление на МПС на смърт на две лица, като деецът е направил всичко, зависещо от него, за оказване на помощ на пострадалите". Така Софийският апелативен съд постанови условна присъда от година и половина с 3 г. изпитателен срок и лиши Андреев от право да шофира за 4 години.

И Бисер Андреев, и четиримата близки на загиналите, обжалваха това решение.

"Подсъдимият Андреев е допуснал нарушения на правилата за движение по пътищата, изразяващи се в управление на МПС със скорост над максимално позволената за конкретния пътен участък, при мокра пътна настилка, което е довело до загуба на контрол над органите за управление на автомобила. Тези нарушения са взаимно свързани и съвкупно са допринесли за настъпването на общественоопасния резултат", пише в решението.

ВКС не се съгласява с доводите на частните обвинители, според които фактът, че Андреев е съобщил на тел. 112 за катастрофата, не е достатъчен да се смята, че той е оказал помощ, а е било необходимо той лично да е извършил активни действия по тяхното спасяване или най-малкото да е поискал изпращането на две линейки. Върховните съдии посочват, че изискванията за прилагане на привилегирования състав са две - помощта да е била необходима, т. е. да е оказана на жив човек, и деецът да е бил в достатъчна степен активен в действията си по поддържане на живота на пострадалия. "В настоящия казус и двете предпоставки са налице. Безспорен факт е, че пострадалите са били живи към момента на обаждането до телефон 112, инициирано от Бисер Андреев", посочва съдебният състав.

Като смекчаващи вината обстоятелства са приети чистото съдебно минало на Андреев, изразеното от него съжаление, младата му възраст към момента на деянието, както и данните за упражняван от него общественополезен труд и положителната му характеристика. Според съда има данни за съпричиняване от страна на водача на другия автомобил, за който е установено, че е ускорявал, докато е бил изпреварван от колата на Андреев.

"В случая не може да бъде пренебрегнат фактът, че единственият привлечен към отговорност е подсъдимият Бисер Андреев, поради което няма как да бъде игнорирано значителното съпричиняване на тежките съставомерни последици от свидетеля Людмил С. и то да не бъде съобразено при определяне размера на наказанието, което подсъдимият Андреев следва да понесе", пише в мотивите на ВКС.

Съдът посочва и дългия срок, в който се точи делото - "срокът на разглеждане на наказателното производство над 8 години се явява неразумен, независимо от сложността на делото", посочват магистратите.

Дневник