Европейските лидери са постигнали сделка за бюджета на ЕС за следващите седем години и плана за възстановяване след коронавируса. Това сочат и заключенията от Европейския съвет, започнал в петък и достигнал до съгласие едва тази нощ.
Според документ, видян от "Франс прес", лидерите са приели тази нощ предложението на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел - в пакета от 750 млрд. евро, колкото ще е размерът на възстановителния пакет, д има 390 млрд. евро във вид на безвъзмездна помощ, останалите ще са във вид на изгодни кредити. Това е значително под първоначално предлагания пакет от 500 млрд. евро, за който настояваше Съветът, но над 350 млрд., каквото предложение приеха няколко блокирали преговорите северноевропейски страни късно в неделя.
Бюджетът за следващите седем години, т. нар. Многогодишна финансова рамка, остава 1.074 трлн. евро - под първоначалното предложение на европейските институции. Такава бе сумата, предложена от Мишел в опит да убеди предимно северноевропейските държави от "пестеливата четворка" (Нидерландия, Дания, Швеция и Австрия), подкрепяни от Финландия, да приемат идеята грантовете във фонда да са повече от заемите.
Решението е взето след цяла нощ преговори, буквално преди около час (6:15 ч. българско време). Започналата в петък среща на лидерите в Брюксел, която бе предвидена за два дни, вече се смята за най-дългата в историята на блока - по-дълга дори от тази в Ница през есента на 2000 г., която трябваше да положи основите на източното му разширяване.
"Европа има въображението и куража да мисли в голям мащаб, това е исторически момент за Европа," заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Постигнатото съгласие е "сигнал, че Европа е готова да действа". Сделката показва, че "Европа е сила, която може да действа," заяви и Шарл Мишел. "Далеч не е само за пари, става въпрос за работници и семействата им, работата им, здравето им, благополучието им. Вярвам, че споразумението ще се счита за ключов момент в пътешествието на Европа, но ще ни поведе и към бъдещето."
Преговорите продължиха общо над 90 часа, в голяма степен заради спора между "пестеливите" и южните страни като Италия и Испания за размера на грантовете във фонда за COVID-19 и за това какви реформи да се правят в замяна на достъп до средствата от пакета и как те да се контролират от ЕС.
Медии в Мадрид и Рим съобщават, че окончателното споразумение изключва право на отделни членове на ЕС (каквото искаше Нидерландия) на контрол върху реформи като тази на трудовия пазар и пенсионната система в двете държави. "Исторически ден за Европа и за Италия," написа в "Туитър" италианският премиер Джузепе Конте.
Дневник
Коментари
Добави коментар