СЗО е обезпокоена от Африка
Световната здравна организация (СЗО) изрази безпокойство от ускореното разпространение на епидемията от COVID-19 на африканския континент, който досега беше относително пощаден, предадоха "Франс прес" и ДПА.
Макар случаите в някои страни все още да са малко, темпът, с който расте броят на заболелите, през последната седмица беше много висок, заяви на пресконференция водещият експерт на СЗО за извънредни ситуации Майк Райън. Той каза, че в Намибия увеличението е с 69 на сто, в Ботсвана - с 66 на сто, с 57 на сто в Замбия и с 50 на сто в Мадагаскар. "В момента съм много обезпокоен, че започваме да наблюдаваме ускоряване на болестта в Африка, и трябва да приемем това много сериозно", подчерта той. Много от тези страни се намират в нестабилно състояние или траен конфликт, допълни Райън.
С над 360 хил. случая на COVID-19 и над 5000 жертви Република Южна Африка беше най-тежко засегнатата страна в Африка. Райън обаче посочи, че увеличението от около 30 на сто в Южна Африка миналата седмица е било много голямо като абсолютни стойности, но по-бавно, отколкото в други страни в региона. Първоначално коронавирусът засегна по-богатите общности в Южна Африка, но вече се е установил в по-бедните и провинциални райони, добави експертът.
"За съжаление Южна Африка може да е предвестник на това, което предстои в останалата част на континента", подчерта Райън. По днешни данни на АФП от официални източници в Африка до момента са регистрирани над 15 160 смъртни случая, свързани с коронавируса.
Заразата се забавя в Хърватия
Увеличението на новите инфектирани с коронавирус в Хърватия е почти четворно по-малко за денонощие в сравнение с неделния ден и възлиза на 25 души. Това сочат актуалните данни на Националния щаб на хърватската гражданска защита, цитирани от ТАСС и БТА.
Според информацията на щаба към момента активните случаи са 1150, а общият брой на заболелите от началото на епидемията е достигнал до 4370 души. За денонощие са починали двама души, с което общият брой на смъртните случаи става 122.
Общо от установяването на първия случай на коронавирус в Хърватия на 25 февруари са оздравели 3098 души. Тествани са общо над 104 хил. граждани.
От 27 април до края на май в Хърватия постепенно бяха смекчени карантинните мерки. Към момента нормалният живот там е практически напълно възстановен. Във връзка обаче с наблюдавано в последно време увеличение на заразените властите въведоха задължително носене на маски в транспорта и на обществените места.
Оксфордският университет може и да прелага ваксината си още тази година
Ваксината на Оксфордския университет, за която вчера бе съобщено, че дава силно обнадеждаващи резултати при изпитания, може да бъде пусната до края на годината, но това все още далеч не е сигурно.
Това обяви Сара Гилбърт, която ръководи екипа, разработващ ваксината, пред Би Би Си. "Целта за пускане на ваксината до края на годината е възможност, но няма абсолютно никаква сигурност." Причината е, че са нужни три стъпки - успех в последните етапи на клинични изпитания, производство на големи количества и бързо одобрение от регулаторите в съответните страни.
"Всички тези неща трябва да станат, и то заедно, преди да започне да се ваксинира голям брой хора", каза Гилбърт за експерименталната ваксина, за чието производство има лиценз "Астра Зенека".
Дневник
Коментари
Анонимен
Умните и работливите създават ваксини. Други дърпат спирачки в метрото и в очите на тълпата са герои.