Пети ден полицията във Варна пази в тайна резултатите от проверка на случай, при който миналия петък националисти нарязаха с нож знаме на Европейския съюз, носено от протестиращи с искане за оставката на премиер Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев.

Случаят предизвика вълна от недоволство, след като в социалните мрежи бяха публикувани снимки и видеоклипове на случилото се. На тях се вижда как младеж, наметнат с националния флаг, влиза с нож сред протестиращи привърженици на коалиция "Демократична България" и срязва знаме на Европейския съюз, което те носят. Един от публикуваните клипове показва, че агресията е предизвикана от нежеланието на протестиращи с националистически символи към тях да се присъединят гражданите със знамето на Европа.

На същите видеоклипове се вижда как полицията най-напред наблюдава безучастно случилото се, а по-късно настойчиво приканва привържениците на "Демократична България" да отстъпят пред провокациите на националистите.

"Вместо да предотвратят агресивното поведение на част от протестиращите към нас, те ни посъветваха да скрием знамето си, защото ставали "дрязги", каза Магдалена Маринова. Заради липсата на респектиращ отговор от страна на полицията, по-късно по време на протестното шествие младежи с национални знамена и агресивно поведение многократно подканваха всички, носещи символите на Европейския съюз, да го напуснем. Затова след края му подадохме сигнали в Първо районно управление на МВР във Варна", каза още тя.

Според Маринова тя и други протестиращи са били викани неколкократно в полицията във Варна, за да дадат показания по случилото се миналия петък. Въпреки това инцидентът не бе отразен нито в бюлетина на Областната дирекция на МВР от петък, нито в този от понеделник.

По този повод "Дневник" изпрати въпроси до пресцентъра на дирекцията. Техните отговори трябваше да изяснят регистрирано ли е случилото се по време на протеста миналия четвъртък, изяснена ли е самоличността на младежа, нарязал с нож знамето на Европейския съюз, и какви мерки са били предприети спрямо него?

Писмен отговор на поставени въпроси не последва. Вместо това, в неангажиращ телефонен разговор, говорителят на Областната дирекция на МВР във Варна Ивана Милева съобщи, че инцидентът не е бил включен в бюлетините, тъй като "по случая все още се работи, включително и през почивните дни". Информация щяла да бъде дадена веднага след приключване на следствието.

Подобно обяснение е трудно защитимо, най-малко по две причини. Първата - че ежедневните бюлетини на полицията във Варна съдържат предимно съобщения за констатирани нарушения на закона, но не и за завършили разследвания по тях. И второ - защото източници на "Дневник" в Областната дирекция на полицията в града потвърдиха, че следствието по случая е приключило и материалите от него са предадени на прокуратурата.

Мълчанието на полицията обаче прави невъзможно изясняването на това, кой има интерес от разединяването на протестиращите във Варна с искане за оставките на премиера и главния прокурор. Случилото се по време на протеста вчера дава един от възможните отговори.

Във вторник част от протестиращите, които по неофициална информация са организирани от партия "Възраждане" и лидерът, който разедини социалистите във Варна, Борислав Гуцанов, отново се разграничиха от групата, носеща символите на Европейския съюз. Така двете шествия поеха в различни посоки. А един от най-активните противници на общия протест беше неуспялия кандидат за кмет на Варна в миналогодишните местни избори Цветан Атанасов.

Неговата кандидатура беше издигната от малко известната партия Български социалдемократи. А самият Атанасов стана известен с това, че даде старт на кампанията си за участие в миналогодишните избори за местна власт с видеоклип, в който "участваше" и восъчна фигура на руския президент Владимир Путин.

Представяйки политическата си платформа в клипа, Цветан Атанасов казва: "Алтернатива нямало. Аз мисля, че има голяма алтернатива с човек като Путин до нас. Всички сте свидетели в близко време, как буквално човек да го е страх, че харесва политиката на Путин, че обича руския народ. Веднага го изкарват русофил, веднага го изкарват терорист, ако щете. Г-н Путин - аз харесвам неговата политика".

Костадин Костадинов, лидер на партия "Възраждане", която неофициално стои зад националистическите протести във Варна от последните дни, също е неприкрит привърженик на политиката на Путин и противник на евроатлантическата интеграция на България. Между другото, по време на масовите протести във Варна през 2013 г., които трябваше да укрепят властта на ГЕРБ в града, той съвсем неприкрито бе сред организаторите на уличните шествия. За разлика от сега обаче, тогава Костадинов беше заместник председател на ВМРО.

Колкото до ролята на полицията в протестната история на Варна, в нея има ето такъв етюд:

През 2013 г. директор на Областната дирекция на МВР в града беше комисар Тодор Иванов. На 17 февруари с.г., когато градът влезе в новините с най-многохилядния протест в страната, по явна команда, останала нечута за демонстриращите, жандармерията, преграждаща дни наред пътя им към блокадата на "Аспаруховия мост", разпусна строя си. А после, с ръце вдигнати в знака победа (victory), полицаите дори поведоха шествието, което спря за часове движението по моста.

"Варненската полиция и всички нейни служители подкрепят гражданите в протестите им, защото те са основателни и всякакво друго отношение на полицаите към протестиращите е невярно," каза по този повод тогавашният директорът на Областната дирекция на полицията Тодор Иванов.

След оставката на тогавашния кмет на града Кирил Йорданов през март 2013 г. и частичните избори за негов наследник през юни, спечелени от Иван Портних, Тодор Иванов стана зам. кмет на Варна с ресор сигурност и обществен ред. Тази позиция той заема и до днес.

Дневник