Процесуалните действия, отправени чрез обиди или заплахи, вече ще се смятат за неизвършени, т.е. ще бъдат нередовни. Това прие окончателно Народното събрание с гласуване на поправки в Гражданския процесуален кодекс, предложени от Крум Зарков и група депутати от БСП.
Вносителите се мотивират, че в последните години се наблюдава тенденция за използването на груб език, заплахи и обиди в отправени до съда процесуални действия, включително искови молби, като този език е насочен и към насрещната страна, и към магистрати. Ползването на такъв език, както в документи, така и в съдебната зала, депутатите определят като грубо неуважение към правосъдието.
Предложението днес беше одобрено без дебати.
В законопроекта е записано и че съдът ще има право да връща искова молба, ако в нея се съдържат обиди, нецензурни думи, заплахи, освен в случаите, когато те са част от обстоятелствата, на които се основава искът.
При дискусията по този текст в правната комисия миналата седмица имаше спорове дали съдиите първо следва да дават указания за поправяне на исковата молба, преди да я приемат за нередовна.
Решено бе след получаване на искова молба или каквото и да е волеизявление на страна, което съдържа недопустим език, съдът да ѝ дава указания да го направи отново, без въпросните изрази. Ако страната отново употреби недопустим език, исковата молба ще се връща, а действието ще се счита за нередовно, пише news.lex.bg.
Дневник
Коментари
Добави коментар