Управляващите са губещи от събитията през юли, които предизвикаха и продължаващите протести (подкрепяни от над 60 % от българите) с искания за оставка на правителството и доверието към тях сериозно спада. Повече от половината българи дават отрицателната оценка за работата на кабинета, а половината оценяват негативно и дейността на премиера Бойко Борисов (49,3 %).
С високо неодобрение на действията и недоверие се отличава и главния прокурор Иван Гешев само след шест месеца на този пост. Най-много от анкетираните смятат дори, че негова оставка ще помогне повече за преодоляване на политическата криза отколкото оставка на кабинета. И правителството, и Гешев според почти половината от българите са контролирани от задкулисие около Ахмед Доган и Делян Пеевски от ДПС и това явно влияе на оценката за тях. А тази партия е най-силно свързвана с мафия и мутри, следвана от ГЕРБ и БСП.
"Демократична България", акцията на чийто лидер Христо Иванов пред лятната резиденция на Доган в Росенец и последвалите събития предизвикаха гражданското недоволство и направиха масово публичното говорене за задкулисието между управляващите и представители на ДПС, се връща на политическата сцена с увеличена подкрепа. Ако изборите бяха сега, коалицията влиза като четвърта политическа сила в парламента, изпреварвайки ДПС и според анкетираните би била част от следващия кабинет. На трета позиция, въпреки пасивността покрай протестите (извън няколко песни и статуса във фейсбук) стабилно стои партията на Слави Трифонов - "Има такъв народ". Парламентът би бил фрагментиран с шест или седем партии, ако се гласуваше тази неделя.
БСП също е губеща в момента, докато президентът Румен Радев получава подкрепа и в двата публични конфликта - с главния прокурор и с премиера. Акцията на прокуратурата и въоръжени в президенството - другият катализатор на гражданското недоволство - се оказва в негова полза, а половината българи не смятат, че са представени достатъчно доказателства за нея. Радев запазва висока положителна оценка и дори е еднакво желан като евентуален следващ министър-председател заедно с Борисов.
Предсрочни избори като изход от кризата засега виждат 39,7 % от българите - почти колкото тези - 40 %, които смятат, че трябва да се търси консенсус между партиите до изборите през 2021г. По част от ключовите въпроси има баланс на противоположните позиции и хора, които все още не са опредилили мнението си.
Такива са основните изводи, които "Дневник" прави от данните от национално представително проучване, направено от "Алфа рисърч" по поръчка на медиата.
Ако изборите бяха тази неделя
Българите се разделят в позицията си за незабавна оставка и предсрочни избори (39,3 %) и за оставане на кабинета на власт до редовния вот за парламент през пролетта на 2021 - 36,8 %.
На ако изборите бяха сега, в парламента щяха да бъдат представени 6 или 7 партии на база на гласуващите - ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", Демократична България, ДПС, "Изправи се.бг" (Мая Манолова) и евентуално Обединени патриоти, които са на ръба (вижте графиката). Малко над 45 % казват, че няма да гласуват или не са решили.
На база всички анкетирани се вижда спад до 14,5 % за ГЕРБ, БСП също губи подкрепа и почти се изравнява със Слави Трифонов, чиято позиция е стабилна. "Демократична България" качва до 6,7 %.
Преценката на повечето българи (48,5 %) е за коалиционно правителство и в следващия парламент.
Като най-висока подкрепа събира кабинет с участието на "Демократична България" - или в коалиция с ГЕРБ (8,1 % виждат такъв вариант) или повече с партията на Слави Трифонов - 9,4 %.
Разрез на електоралните нагласи, показва, че в София в момента "Демократична България" има 11, 9 % подкрепа при евентуални избори и е втора политическа сила с малка разлика спрямо ГЕРБ - 13% (малко над половината в столицата все още не са решили как да гласуват).
Слави Трифонов печели вота на младите - почти 20% на хората между 18 и 30 години. И малко над 20 % при учащите се.
Данните показват, че заемането на ясна и категорична позиция срещу корупцията и превземането на институциите - се оценява от българите и това са лидерите и политическите сили, които получават или добавят подкрепа - като Христо Иванов (и "Демократична България") и Румен Радев (и неговите позиции).
Останалите - дори и в опозиция (като БСП, които не заеха ясна позиция за ролята и действията на главния прокурор) губят.
Слави Трифонов, който изглежда най-пасивен, повишава малко резултата си спрямо предишни изследвания на нагласите и той явно е различаван като антисистемния играч от по-младото поколение избиратели и дори и без усилия и кампания изглежда сигурен в следващ парламент.
Въпреки публичните заричания, че нямат нищо общо с ДПС, а се освобождават от свързвани с партията министри, ГЕРБ страда от влиянието на Пеевски и Доган. Както и главния прокурор Иван Гешев. И това е разбираемо от повечето българи.
Няма ясен фаворит за премиер
Малко над 11 % от българите дават предпочитания Борисов отново да бъде премиер, а други - над 11 % - посочват президента Радев.
За около 6 % от българите е възможно и Слави Трифонов да бъде министър-председател.
Христо Иванов от "Демократична България", който е най-активният лидер в подкрепа на протестите и акции и сигнали срещу задкулисие, схеми в прокуратурата и ролята на Доган и Пеевски, получава подкрепа от 5 % за премиер, следва от Мая Манолова - също активна в протестните шествия и обикаляне на страната през последните месеци.
Скептично за корупцията
Българите са настроени скептично доколко партиите могат да се справят с корупцията и отговарят (57,2%), че нито една няма потенциал да се пребори.
Подобно е и отношението им към политическите фигури - 49,6 % казват, че нито един политик няма да се справи. Най-много очаквания има към президента Радев - 20,1 %. Той е следван от Борисов, но с почти два пъти по-малко подкрепа - 11,1 %, Слави Трифонов (10,9 %) и Христо Иванов (8,2 %). Мая Манолова е със 7,3 % спрямо лидера на БСП - Корнелия Нинова - 3,2 %.
* Всички данни са от национално представително проучване на "Алфа рисърч", направено по поръчка на "Дневник". То е проведено в периода 23 - 30 юли 2020 г. сред извадка от 1017 души по метода лице в лице.
Дневник
Коментари
индианец
в България ще дойде време когато индианците няма да останат в страната и вождовете ще трябва да управляват сами себе си , скапани нещастници
Анонимен
Пълни глупости! Свободно съчинение от идиоти за идиоти!
Анонимен
Слави Трифонов въобще няма да влезе в парламента. Първо, защото няма кадри и структури; второ, защото няма достатъчно пари и за телевизия, и за кампания, трето, защото няма алтернативни решения, никога досега не е излязъл с позиция по какъвто и да е според въпрос.
I C Phone
И аз мисля, че това са глупости на търкалета. Сигурно статията е копирана от сайта на Арман Бабикян
Анонимен
Изследването не е вярно.манипулирате ли хората се чудя.работя между много хора ,общувам с много хора,познавам доста хора,никой не споделя вашите данни, нито пък рейтинга на президента.чудя се в коя държава е проведено проучването
смешници
Тези май са си правили анкетата на жълтите павета по време на протест.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
опитахме с многобройни протесте но не стана и се отказахме хората оредяха и бързо се предаваме както срещу османците дърпали сме се но после сме се оставили да опъват майките и жените ни и за това сега ни харесва
Анонимен
Всички управлявали до сега вън!И никакви партии.Да се гласува за личности- нови,млади,образовани,всеки по специалността си в министерство.И те да не са 250 човека!