"Дебатът е твърде закъснял, от много години се говори за промени в Конституцията". Това коментира тази сутрин пред бТВ известната съдийка Нели Куцкова - бивш председател и един от най-разпознаваемите членове на Съюза на съдиите.
Куцкова каза каква й била първата асоциация в петък, като даде пример със свиканата в края на 1876 г. Цариградска конференция след кърваво потушените въстания в Босна и България. На нея великите сили решили "малко да го стегнат султана - да престане с кръвопорлитята" и тогава в един момент се чули топовни салюти. Делегатите на конференцията попитали тогава представителите на султана за какво са тези гърмежи, а те отговорили:
"Падишахът подари на поданиците си конституция. Ето вече имаме конституция - няма смисъл от тази Цариградска конференция!"
Според съдията, дебатът, който трябва да се проведе, първо трябва да започне не от депутатите, а от хората, които разбират от конституционно право.
"Да ме извиняват парламентаристите, обаче аз съм потребител на тяхната продукция. И трябва да кажа, че на такива неща съм се нагледала като юридическа неграмотност, че ако такъв тип хора ще пишат конституция, по-добре да не пипаме тази.", обяви съдийката.
Тя отказа да дава оценки на министър Данаил Кирилов, защото смятала, че "общата оценка на обществото"... е ясна.
Първо трябва да се обсъдят всички варианти - за и против, каза тя по повод изработването на нов основен закон. И едва тогава - когато бъдат избрани делегатите във ВНС, те да имат пред себе си един готов продукт - макар и в няколко варианта.
"А това - първо да избираме ВНС... Ще ги питаме ли тези кандидати за депутати колко конституционни решения са чели, знаят ли Конституцията?", риторично каза тя.
Тя отбеляза, че понякога в парламента се внасят много смислени проекти, но се променят между двете четения "на коляно".
"Не трябва Пленумът на ВСС да избира председателите на върховните съдилища и на прокуратурата (както сега, б.р.)“, посочи съдията по повод предложенията за промени.
"От години се дискутира за мандата на главния прокурор. Много хора казват, че това е твърде дълъг мандат, той наистина е такъв. От друга страна, идеята да е по-дълъг от мандата на Народното събрание е нещо като гаранция срещу политическо вмешателство, така е замислено“, обясни Нели Куцкова.
"Преди години се обсъждаше да е един кратък мандат с възможност за втори мандат, ако човекът е започнал добри неща, защо да не го оставиш да си довърши работата", отбеляза тя.
Според нея за структурата на прокуратурата обаче е необходима изцяло нова концепция.
Клуб Z
Коментари
Анонимен
ашколсун, маша ала , чок гюзел
Анонимен
Съдиите много обичат да плюят другите, но са свръхчувствителни ако се поиска контрол на тяхната дейност.
Преди да плюе другите тази кака да подреди съдийската колегия. Да си оберат корумпираните гнилите ябълки, които не са само ченалова и миталов.
Анонимен
да не забравяме че става въпрос за България и както казва плешивеца НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА