Над 700 прокурори и следователи ще се съберат на национално съвещание на прокуратурата, а темата е "Отстояване на независимостта на българската прокуратура с оглед предотвратяване на риска от тежко нарушение на върховенството на закона съгласно чл. 7 от Договора за Европейския съюз". Работното съвещание ще се проведе на 24 август, а до него ще имат достъп и медии. Какъв ще бъде дневният ред и програмата на прокурорите и следователите все още не е известно.

Повод за съвещанието е декларация и решение на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от преди дни. На 10 август колегията прие декларация срещу публикацията "Първо, не е ябълка и, второ, не е гнила" на журналиста Борис Митов в "Свободна Европа" и политически изявления на съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов.

По време на обсъждането бе решено да започне професионален дебат с участието на всички прокурори "във връзка с приложимите институционални механизми за противодействие на ескалиращите безпрецедентни опити за политически натиск и посегателство срещу върховенството на закона, правовия ред и доброто име на българските магистрати". Прокурорската колегия призова ръководството на държавното обвинение да организира национално съвещание в защита на независимостта на прокурорите и следователите.

"Политическата реторика и пропаганда не са средства за провеждане на широк дебат и постигане на професионален и обществен консенсус за необходимостта от конституционна реформа на съдебната власт и в частност на прокуратурата. Прокурорската колегия категорично заявява, че в съответствие с Конституцията на Република България и Закона за съдебната власт ще продължава да отстоява независимостта на Прокуратурата и съдебната власт и ще инициира професионален дебат с участието на всички прокурори във връзка с приложимите институционални механизми за противодействие на ескалиращите безпрецедентни опити за политически натиск и посегателство срещу върховенството на закона, правовия реди доброто име на българските магистрати", пише в решението на прокурорската колегия.

"Отправяме призив към ръководството на Прокуратурата за организиране на национално съвещание с участие на административните ръководители, прокурорите и следователите, посветено на темата "Отстояване на независимостта на българската прокуратура с оглед предотвратяване на риск от тежко нарушение на върховенството на закона съгласно чл. 7 от Договора за Европейския за съюз", се казва в решението на прокурорската колегия от 10 август.

Как работи чл. 7 от Договора за Европейския съюз

Процедурата по член 7 цели да защити европейските ценности като свобода, демокрация, равенство, зачитане на човешкото достойнство и правата на човека, както и върховенството на закона и е въведена с Договора от Амстердам от 1997 г.

Тя предвижда два механизма за действие. Първият е превантивен и се прилага, когато съществува ясен риск от нарушаване на европейските ценности, а вторият е свързан с налагането на санкции, когато вече е възникнало нарушение. Евентуалните санкции не са ясно дефинирани в европейските договори, но могат да включват отнемането от страната нарушителка на правото да гласува в Съвета и Европейския съвет.

И при двата механизма крайното решение се взема от представителите на държавите - членки в съвета. При превантивния механизъм е необходимо четири пети от страните да гласуват в подкрепа на решение за наличие на риск, а установяването на съществуването на нарушение изисква единодушие между държавните ръководители. И в двата случая засегнатата страна членка не участва в гласуването.

Дневник