Министърът на околната среда и водите Емил Димитров предупреди, че в страната предстои водна криза, ако тази година не вали достатъчно дъжд и сняг. Пред "Нова телевизия" той обясни, че в неговия мандат, който трябва да приключи през март следващата година, няма да има подобни проблеми, но не завижда на наследника си на поста.
Като най-проблемен район Димитров посочи Източна България. По думите му там има места, където от години не е валял дъжд. Всичко това води до пресъхване на язовирите. Той даде за пример пресъхналото поречие от язовир "Копринка" до река Тунджа. Екоминистърът каза още, че решението на проблема е ремонт на някои земеделски язовири и пренасочване на водите им за питейно-битови нужди.
За пореден път той подчерта, че Черноморието е най-застрашено от водна криза, тъй като нивата на водата на захранващия го яз. "Камчия" продължават да падат. Димитров уточни, че дори и без сериозни валежи тази година водата по Черноморието ще стигне до края на следващата година.
"Трябва да решим проблема за десетилетие напред. "Камчия" дава вода на цялото Черноморие. Опцията е да я намалим за Варна, а те да взимат от яз. "Цонево", както и да се ремонтират два земеделски язовира и те да се закачат за Бургас", обясни Димитров.
Той коментира и предложението на ГЕРБ за свикване на Велико народно събрание (ВНС), за да се направят промени в Конституцията. "Мечтата на мнозина депутати мандатът да бъде пожизнен и онаследяван е на път да се случи, ако се започне едно ВНС, което не се знае кога ще се разпусне", заяви екоминистърът.
"Мисля, че ще се стигне до Велико народно събрание, но не се знае какъв ще е резултатът. Дават се едни идеи, обсъждат се, а накрая се оказва, че са лоши и няма консенсус. Колко време ще продължи едно ВНС? Въртележка до безкрай", заяви Димитров, като добави, че не е толкова наложително да се променя Конституцията, тъй като с приемането или промяната на отделни закони в Обикновеното народно събрание може да се постигне същият резултат.
Дневник
Коментари
Анонимен
Щом и министърът изрича тази обществена тайна, време е правителството да вземе мерките, които не е взело досега, вместо да се занимава само със собственото си оцеляване. Да видим...
смърт на виновните
и пак обикновеният българин ще страда от безхаберието на скъпите ни лъжливи и крадливи политици назад във времето
Анонимен
Какво да прави Ревизоро ! Да нареди , отгоре да пуснат дъжд и сняг в изобилие ! Мислете нормално и не задавайте тъпи въпроси !
овчарчето калитко
не е виновна майката природа бе ОВЦЕ маносани , крадливите ни управляващи са виновни и единствено те защото и в момента продължават да крадат като за последно
Анонимен
Когато опря до туризма, чак тогава благоволяват да си отворят очите.
Анонимен
Водната криза отдавна е тук. Колко села в шуменска област са на режим? Колко често има аварии в Шумен? Извън Шумен колко места има с проблеми с водата? Дори не е ясно колко вода има в яз. Тича, тъй като кметът ви отказва да сложи нивомер. Никой не знае къде е дъното на този язовир.
Кризата не предстои, а предстои да се влоши.
Анонимен
Тоз един ден вика пазим всяка капка вода за пиене, на следващия ден министерството му разрешава 1млн м3 от Тича да отиде за напояване. Ястребино е почти празен, малинопроизводителуте от региона благодари ха на Бойко че им е разрешил да поливат. Така че не викате няма вода, а питайте къде отива водата щом не стига до нас. С водата не тря се ебавка щот найстина ще скочи народа и тогава лошо ще стане за крадците.
извод
всички държавни служители в България са корумпирани ще продадат и майка си за пари а какво остава за вода
Анонимен
В края на 60-те на ХХ век България е на трето място в света след САЩ и Япония по броя на изградените язовирни стени. Всички изградени тогава язовирни стени функционират и до днес, въпреки нулевата поддръжка на същите.
България е единствената държава в света, която до 1980 година сама си построява със собствени сили, средства, и по свои проекти, със собствен работен състав, всичките си язовири и ВЕЦ-ове. Това са общо 216 големи и над 2000 малки язовири и всички те са построени по времето на социализма. Ако тази инфраструктура се поддържаше по план, сега нямаше да имаме такива водни кризи. За съжаление, планове у сега управляващите няма никакви - работи се на парче, запушват се пробойните, Стратегия няма, държавническо мислене няма. Затова сме на това дередже.