От 30 анализирани проби краве сирене на различни марки в 16 водата е над 70%, а в 10 е между 62-70%. Това показва последното изследване на асоциация „Активни потребители“, представено днес пред бТВ от Богомил Николов. Заглавието е "Водата превзема сиренето".
Изследваното сирене е закупено от търговски обекти в градовете София, Пловдив, Варна, Русе, Перник и Велико Търново. Всички са на цена до 10 лв. за килограм и повечето са в насипно състояние, а не предварително пакетирани.
При изискване на БДС за водно съдържание до 54% се допуска толеранс на отклонение до 62% и се оказва, че 87% (в 26 от 30) от тестваните търговски марки водното съдържание е над 62%, а в 53% (в 16 от 30) от пробите водата е над 70%.
През годините
През 2005 г. в нито една марка сирене не е установено наличие на вода над 62%. През 2008 г. процентът на оводнените сирена е 4,8%, през 2011 г. е 42%, а през 2016 г. е 27,8%.
Резултатът от изследването тази година е един печален рекорд за млекопреработващата индустрия, който едва ли има аналог в световната практика, коментират от „Активни потребители“.
Ето какво още любопитно добавят от "Активни потребители":
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост, но се прилагат и от производители, искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини, и различни соли, или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим, вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата - образно казано - омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продуктът става механично по-здрав и задържа повече вода, без да се разпадне. От практическа гледа точка се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими, наречени протеази, и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Клуб Z
Коментари
сирене от палмово масло
аз съм производител и ще ви съдя до дупка заради тази не вярна и оронваща престижа ми информация с една единствена цел да се насочат потребители към продукти от конкуренцията
пишман производител
като не щете да го ядете тогава ми яжте у.........................я
Анонимен
Извинявайте, но още като им прочетете марките и всичко е ясно. Няма нужда от изследване...
богат-беден
бедният българин гледа цената , името въобще не го интересува
Анонимен протестант
остаФка на правителството и на Гешев
Анонимен
От всички изброени марки знам само Саяна, Белииса и Булгарче, които винаги съм избягвал. Но защо не тествахте популярните марки, като например ЕлБи Булгарикум, Боженци, Елена, Верея, Маджаров, Мегле, Олимпус, Родопея, Чех? Така остава впечатлението, че действате по поръчка или пък проформа.
Анонимен
Щот те не продават насипно сирене, може би?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Елена я има в списъка!От по известните са и Наборъ!