На фона на протести, при засилена охрана и мерки за сигурност главният прокурор Иван Гешев обяви пред над 700 прокурори, следователи, пред двама министри - на правосъдието и на вътрешните работи, и депутати, че прокуратурата е "мафия" и че няма да допусне никаква зависимост.
Събитието, обявено като Национално съвещание на прокурорите, се проведе в резиденция "Бояна".
Предварително обявен дневен ред нямаше, но събитието следваше определен сценарий. Посланието, прозвучало още с откриващата реч на Гешев и отекнало в следващите десет изказвания беше: прокуратурата работи добре, няма нужда от реформа, каквото се твърди от протестиращи и от политици, и няма да допусне критика.
В нито едно изказване не се спомена, че вече над месец сред основните искания на протеста, е това за оставка на главния прокурор, нито един прокурор не спомена думата грешка по отношение на работата на държавното обвинение. Събитието приличаше по-скоро на тиймбилдинг, на конференция за надъхване и отстояване на позицията: "оставете прокуратурата да работи". Единствено, в края на събитието позицията на държавното обвинение, беше гласувана с един "въздържал се", който зае тази позиция, защото "това е прекалено".
Гостите започнаха да пристигат малко след 9.30 ч., като бяха посрещнати от протест на активисти от "Да, България" (за него прочетете по-долу). На събитието присъства и бившият главен прокурор Никола Филчев, който влезе в експертен съвет към главния прокурор и който публично е изказвал одобрение за действията на Гешев.
Сред останалите присъстващи освен правосъдният министър Данаил Кирилов, вътрешният Христо Терзийски, бяха председателят на правната комисия в парламента Ана Александрова, депутатът от ДПС Хамид Хамид, заместик-председателят на парламента Веселин Марешки. В зоната за гостите имаше и празни столове.
В сградата на резиденцията някои от обвинителите бяха посрещнати и от самия главен прокурор, който правеше обиколка с охраната си. Атмосферата беше приповдигната.
На специално гише се приемаха заявки за изказвания. Броят им също не беше обявен предварително, но след като главният прокурор Гешев "откри" събитието, близо час пред микрофона се изреждаха обвинители от цялата страна.
Главният прокурор се движеше с охрана между гостите. А преди официалното започване на събитието, когато прозвуча химна на България и на Европейския съюз, той се отдели сам между публиката и сценара.
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева се превърна в своеобразен водещ на събитието и откри националното съвещание, като обяви, че то се провежда след решение на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Тя даде думата на главния прокурор Иван Гешев.
Гешев: Сега ще ви кажа защо всички ние сме "мафия".
"Мафия сме, защото внесохме светлина в мрака, не на думи, а с дела, така, както ни е завещал Апостола на българската свобода Васил Левски. Защото показахме, че няма да допуснем двойни стандарти, едни за хората с милиарди и политическо и медийно влияние и други за останалите българи. Така, както беше десетилетия", обяви главният прокурор пред подчинените си прокурори, пред стотици следователи от цялата страна, пред министъра на вътрешните работи Христо Терзийски и министъра на правосъдието Данаил Кирилов, пред дипломати и членове на Висшия съдебен съвет.
Той започна с постиженията на прокуратурата, като посочи, че вече е решен проблемът с телефонните измами, кражбите и грабежите са намалели с над 20% за първите пет месеца.
"Защото по уведомления на прокуратурата са замразени над 3 милиарда лева, и то без последните медийно известни дела от началото на годината. Защото спряхме процеса България да се превърне в бунище, спряхме горенето на опасни отпадъци и заравянето им в нашата земя, с което някои печелеха милиони с цената на здравето на всеки българин", обяви Гешев, насочвайки вниманието към последните акции срещу братята Атанас и Пламен Бобокови.
Гешев обяви, че прокуратурата арестува наркопласьори, които тровят децата, включително и закрилящи ги служители на най-високо ниво в правоохранителната система.
"Защото за пръв път след демократичните промени повдигнахме обвинения на министър и заместник-министър от действащо правителство и още един куп чиновници на различни нива в държавната йерархия", каза Гешев по повод арестите на бившия министър Нено Димов и зам.-министъра на околната среда и водите Красимир Живков.
Главният прокурор припомни, че заради внесени в съда дела зад граница се укриват "едни от влиятелните и богати хора, които смятаха, че за тях законът не важи, а се отнася за социално слабите - тези, които те наричат простолюдие", визирайки бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев и бизнесмена Васил Божков.
"Това е причина да сме лоши за лошите. Което означава само едно, че сме добри за българските граждани и общество, за тези, които ни плащат заплатите, и това е единственото важно. Означава, че си вършим добре работата и уплашихме тези, които не искат законът да е еднакъв за всички, а само за хората без пари и влияние", смята Гешев.
По думите му на този фон политическите атаки били "нормални". За пореден път Гешев обяснява публично критиките към прокуратурата не с други причини, а с добрата работа на държавното обвинение, и заговори отново за "опитите да бъде унищожена българската прокуратура, макар и под прикритието на борбата за демокрация".
Той посочи, че вече била достигната "червената линия", след която би се застрашило върховенството на правото, а част от това е и независимостта на прокуратурата.
След като спомена Васил Левски, Гешев цитира и американския президент Ейбрахам Линкълн с твърдението, че "можем да вървим бавно, но никога не вървим назад".
Прокурорите пращат декларация за независимост в ЕС
"Трябва да има удобен виновник. Днес сме ние, а утре ще е някой друг. Защо никой от желаещите реформа и говорейки за реформа, не казва каква ще е тя?"
"Един политик ясно и високо заяви желание да прави реподбор. Вече мишената е всеки един от нас. Ясно и недвусмислено се каза, че основният въпрос е кадровият въпрос. Под реподбор трябва да се разбира лов на вещици. Размахвайки пръст, той нито веднъж не постави думата независимост."
"Хората не искат зависимост, хората не искат рамки на лоялности, хората искат справедливост и са наясно, че не може да им бъде дадена от тези политици. Когато търся оценка на своята работа, слушам какво казват обикновените граждани."
"Във всички тези години българските прокурори и следователи като хора на закона приемаха и се съгласяваха с реформите. Може би това беше нашата грешка. Трябва да бъде казано, че българската прокуратура трябва да остане независима. Чуват се гласове за лустрация и за реподбор. Това е тази червена линия, която не можем да допуснем да бъде прекрачена, не защото искаме някакви предимства, а да изпълняваме своите задължения."
Това бяха част от изказванията на прокурорите, които бяха заявили желания за изказвания. Почти всички четяха от листа, като изказвания направиха обвинители от Смолян, Габрово, София.
Техните изказвания звучаха сходно, с повтаряне на едни и същи фрази, като повечето споменаваха като недопустимо предложението на лидера на "Демократична България" Христо Иванов "за реподбор" и "лустрация" на прокурорите.
В началото на август, Иванов внесе сигнал до главния прокурор Иван Гешев с искане да бъдат проверени обстоятелствата около първия запис с гласа на премиера Бойко Борисов, в който той говори с неидентифициран и към момента събеседник. В лайв видеото тогава Иванов обяви, че се търси прокурор, който ще се осмели да разследва главният прокурор и че иска да покаже къде е проблемът - че такъв няма. Затова, по думите му, освен оставката на Иван Гешев, е необходимо "дълбока конституционна реформа на прокуратурата. Има един просто принцип - ако реформираме и изчистим прокуратурата, тя ще реформира и изчисти всички останали институции. Главният прокурор трябва да бъде поставен под ясна и демократична отчетност на Народното събрание...Трябва да има реподбор на прокурорите в България", заяви тогава още Христо Иванов.
Именно това изказване сякаш беше се превърнало в неофициалния повод за събитието. Тази позиция беше посочена от изказващите се и като "разделителна линия", която е била прекрачена. Във всички становища акцентът беше върху това колко е важно прокуратурата да остане част от съдебната система. Някои обвинителите четяха с патос, други сякаш за първи път виждаха написаното, трети успяваха да не четат.
След като близо час течаха изказванията, говорителят на главния прокурор Сийка Милева обяви, че времето напредва, и прочете проект на декларация за независимостта на държавното обвинение. След като я изчете (текстът очевидно не беше подготвен на събитието, а преди това), тя призова за гласуване с вдигане на ръка. Текстът беше приет с почти пълно мнозинство. Само един прокурор гласува "въздържал се", против нямаше.
На въпрос на "Дневник" каква е причината да не подкрепи заедно с колегите си декларацията представителят на районната прокуратура във Варна пожела анонимност, но обясни с усмивка: "Аз ли съм единственият луд, който се въздържа? Нямам мотиви. Просто смятам, че това е прекалено."
Марешки защити независимите прокурори с лично присъствие
"Правят се много груби опити за засягане на независимостта на съдебната власт и в частност на прокуратурата и следствието и моето присъствие тук е, за да декларирам желанието на всички парламентарно представени партии да се спазват законите в България и да не се посяга на независимостта на съдебната власт", коментира от своя страна лидерът на "Воля" Веселин Марешки след края на Националното съвещание на прокуратурата.
Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и външен министър Екатерина Захариева изпрати приветствен адрес до участниците в Националното съвещание, в което заявява, че "утвърждаването на върховенството на правото е обща мисия на цялото българско общество и гарантиране на независимостта на прокуратурата е от първостепенно значение".
"Прокуратурата има отговорна роля да следи за спазването на законността, както е разписано в чл.127 от Конституцията на Република България. За да изпълнява тази своя функция, прокуратурата трябва да бъде независима, от една страна, в рамките на съдебната власт, а от друга страна, и в цялостен институционален план", посочва Захариева.
В писмото си тя казва, че само по този начин ще се гарантира ефективно разделение на властите, което е основополагащ принцип на демократичния и правов ред в България.
"Поради тази причина нейната роля не трябва да бъде обект на предложения и действия, които да застрашават функцията й на защитник на публичния и обществен интерес", пише министър Екатерина Захариева.
Протест, жандармерия и полиция посрещна прокурорите на входа
"Активисти на "Да, България" посрещнаха участниците в срещата на прокурорите в резиденция "Бояна" с призиви и скандирания "оставка". Протестиращите раздаваха листовки, които пускаха през отворените прозорци на автомобилите, в които разпространяват речта на лидера на "Демократична България" Христо Иванов, който вчера отправи призив към участниците в срещата да не бъдат декор и статисти.
Около 30 души скандираха "Гешев - позор, оставка и затвор". Почти нито един от шофьорите в автомобилите, които влизат в резиденцията, не откликваше на протестиращите. Повечето от тях вдигаха стъклата си и опитваха да минат възможно най-бързо. Един от протестиращите бе задържан.
На входа на резиденция "Бояна" няколко патрулни автомобила осигуряваха кордон за следователите, прокурорите и гостите на съвещанието. Те минаваха при засилени мерки за сигурност, многократни проверки както на портала, така и на входа на Дом 2 на резиденцията, където бяха посрещани лично от Иван Гешев, придружен от няколко охранители от бюрото за защита на свидетели към главния прокурор.
Журналистите също минаваха при засилени мерки за сигурност, многократни проверки на документи и скенери, като бяха придвижени за няколкостотин метра от портала до входа на Дом 2 на групи със специално осигурени бусове.
Протестът на активистите приключи докато още течеше събитието. А към 13 ч. и прокурорското съвещание беше закрито от главния прокурор Иван Гешев, който пожела на присъстващите да бъдат здрави и отправи призива "напред и нагоре".
Дневник
Коментари
Анонимен
Грехота е баклук като тоя да използва името на Апостола. #оставкамршо
Usuka Hamikura
Да, грехота е! Но тоя каскет освен другото просто не може да не се изложи... Пък и не е само той!
МАФИЯ
НЕ УВАЖАЕМИ ТИ ГЕШЕВ! ИМА ЕДНА СТАРА БЪЛГАРСКА ПОГОВОРКА.ВЕДНЪЖ СТОМНА ЗА ВОДА'ВТОРИ ПЪТ СТОМНА ЗА ВОДА- НА ТРЕТИЯТ ПЪТ СЕ ПУКА.ЩЕ СИ ПЛАТИТЕ С ЛИХВИТЕ ВСИЧКО.ГОСПОД НЕ ПРОЩАВА НА НИКОГО'ЗАЩОТО ТОЙ ДАДЕ НА НАС БЪЛГАРИТЕ'НАЙ ХУБАВАТА СТРАНА'С НАЙ ХУБАВАТА ПРИРОДА'С НАЙ МНОГО ЗЕМНИ БОГАСТВА'А ВИЕ Я УНИЩОЖИХТЕ И ПРОДАДОХТЕ.ЩЕ БЪДЕ БЕЗПОЩАДЕН КЪМ ВСИЧКИ ВАС'КОИТО Я УНИЩОЖИХТЕ.
Анонимен
Колко трябва да си нагъл и за колко да си се продал, че да лъжеш пред целия свят?
Всички тези ни обясняват как престъпленията са намалели с 20%. Ако бяхме тръгнали от 100% вече трябваше да са отрицателно число. Явно сме тръгнали от доста повече...
Анонимен
Мачкайй Ванко червената крадлива зган , не трябва да остане нито един червен олигарх ограбил народа , не им обръщай внимание на червените мафиоти , раненото куче хапе най много когато е ранено и усеща края си , и те са така щом и онова недоразумение резиденчето го купиха и той ги защитава дори с цената да унищожи държавата ,МАЧКАЙЙ ГЕШЕВ МАЧКАЙЙЙ
Анонимен
всички български политици са крадливи и нагли лъжливи боклуци , всички
Анонимен
Пий си хапчетата бе червена склерозо. Каскета от комунисти ще те пази. Гарван на гарван око ще вади.
Анонимен
"Главният прокурор се движеше с охрана между гостите. А преди официалното започване на събитието, когато прозвуча химна на България и на Европейския съюз, той се отдели сам между публиката и сценара."
Ахахаха къде си бе палячоооо. За богопомзан ли се помисли че ше се отделяш за химна бе тиньо смрадлива
Анонимен
До първите трима гения,които са ни удостоили със своите гениални мисли.
Няма как човек да е по прост.наистина ли сте тъпи или се правите на такива. За крадливите комунисти,цветанов,божков и други като тях,трябва още 10 като гешев.
Оставка на радев!