капиталови изисквания за конкретна банка. Настоящият текст за целта е доста общ и създава риск от съдебна атака на подобни решения. Това съобщава "Капитал" като се позовава на подготвени от Министерството на финансите промени в законодателството, част от които отразяват промяна в европейските регламенти, а други - български особености.
В проекта е посочено, че допълнителното капиталово изискване се налага въз основа на надзорния преглед и оценка, в рамките на който БНБ оценява всички рискове, свързани с банката, включително рисковете, идентифицирани при стрес тестове. Изданието посочва, че БНБ след проверка определя нивото на собствен капитал на съответната институция и отправя препоръка за това. Ако тя не бъде спазена, регулаторът може да трансформира препоръката в допълнително капиталово изискване.
Една от внесените от Брюксел промени е въвеждането на изискване за издаване на одобрение на финансов холдинг и финансов холдинг със смесена дейност - предприятие - майка на група, в състава на която влиза банка или инвестиционен посредник.
Ако се приемат промените в този им вид, вероятно КТБ ще е последната българска банка, преминала през специален надзор. Идеята е цялата глава, ръководеща тази процедура, да отпадне напълно, а аргументът е, че тя е в колизия с европейските директиви, предвиждащи при проблеми банките да минават през преструктуриране, а за несистемно важните директно да се пристъпва към отнемане на лиценза и ликвидация.
Чувствително разширява кръга на т.нар. вътрешни кредити на банката - такива са отпусканите на акционери, членове на управителни органи, техни роднини и т.н. Така реално всеки, който е в борда на компания съвместно с някой голям акционер или директор или дори с техен близък роднина, попада под специалния режим. "Вътрешните кредити" не са забранени, но за отпускането им се изисква единодушно решение на управителния съвет и предварително одобрение от надзорния съвет, ако са за над 300 хил. лв.
Измененията предвиждат още БНБ да може да изиска незабавна замяна на одитор на банка, който не изпълнява задълженията си по Закона за кредитните институции, а именно да уведомява веднага БНБ за нарушения на закони и наредби на БНБ, за обстоятелства, които могат да засегнат функционирането на банката, или за действия на администратори на банката, които причиняват или могат да причинят вреди на банката, както и за неверни данни в отчети.
Общественото обсъждане на проектите е до средата на септември. В самия законопроект е предвидено новите текстове да важат от края на тази година, а за част от тях е предвидено да влязат в сила от средата на следващата. За целта обаче парламентът трябва ад ги одобри междувременно.
Дневник
Коментари
Анонимен
че кой бяга от повече от по много от по добро
Златко
Цветан Василев харесва това!
Краси
Е то преди проспаха грабежа на КТБ а сега без надзор не знам какво ще стане
Малинов
Източването на пирамидата КТБ остава най-голямата кражба в съвременната история на България. А най-абсурдното е, че Цветан Василев и неговите съучастници все още са на свобода.