Данаил Кирилов подаде оставка като министър на правосъдието след разговор с министър-председателя Бойко Борисов, съобщи правителствената пресслужба.
В него се посочва, че решението на премиера дали да приеме оставката ще бъде взето след разговори с коалиционните партньори. Кирилов ще остане на поста до 2 септември, когато е първият ден на парламента и когато е първата възможост той да бъде освободен. От Министерството на правосъдието все още не са обявили дали ще има мотиви на Кирилов за оставката му.
Изненада е". Така депутати и от ГЕРБ, и от "Обединените патриоти" определиха пред "Дневник" подадената оставка. Към момента няма яснота кога ще е срещата на премиера Бойко Борисов с коалиционните партньори, на която да бъде взето решение за оставката на Кирилов и наследника му.
"Най-добрият сред юристите"
Кирилов е един от авторите на проекта на ГЕРБ за нова конституция. Преди време премиерът Бойко Борисов го нарече "най-добрият юрист в средите на ГЕРБ".
Наскоро по време на заседание на правителството премиерът Бойко Борисов забрани на Кирилов да се изявява във "Фейсбук", където преди това министърът беше публикувал обидни коментари по адрес на Христо Иванов, лидер на "Да, България", и други участници при акцията в парк "Росенец".
Ако оставката бъде приета, това ще е пета смяна в кабинета на Бойко Борисов от началото на антиправителствените протести, започнали в началото на юли. Преди това постовете си загубиха Владислав Горанов, Емил Караниколов, Николина Ангелкова и Младен Маринов.
Това е и поредната оставка в Министерството на правосъдието. Кирилов зае поста след оставката на Цецка Цачева, която напусна заради "Апартаментгейт". Към него имаше критики още по време на процедурата за избор на нов главен прокурор, когато той отказа да внесе друга кандидатура.
Кирилов беше и първият член на правителството, след премиера Бойко Борисов, който обяви, че ГЕРБ работят по нова Конституция от 2015 г.
Вчера в интервю пред Миролюба Бенатова (видеото по-долу) Кирилов обяви, че той и още двама души участват в писането на промените в основния закон. Той обяви, че има списък на всички хора от една политическа партия, които го наричат Барни Рабъл (бел. ред - друг популярен анимационен герой от филма "Семейство Флинтстоун"). След това признание, във фейсбук се появи група с име "Група на наричащите Дани Кирилов Барни Рабъл". В нея има над хиляда участника.
През лятото на 2019 година, Кирилов заяви, че ще подаде оставка, ако eвpoнaблюдeниeтo въpxy пpaвocъдиeтo и вътpeшния peд в България нe oтпaднe дo ĸpaя нa мaндaтa нa ĸoмиcиятa "Юнĸep". Когато стана известно, че мониторингът остава, Кирилов заяви, че ще подаде оставка при лош резултат в новия доклад.
Кирилов внесе и проект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс за т.нар. трима големи - председателите на Върховния Административен и Касационен съд, и главния прокирор. С тях се предлагаше въвеждане на процедура за временно отстраняване и предсрочно прекратяване на правомощията им. При представянето на законопроекта в Министерството на правосъдието се оказа, че много от присъстващите изобщо не са запознати с предложенията и настояха за още едно обсъждане - на 24 юни. Предложенията за промени срещнаха критика още по време на кръглата маса, макар и "на пръв прочит". След внасянето им от 10 неправителствени организации реагираха с писмо, в което написаха, че в идеите има "смразяващ ефект".
Дневник
Коментари
Анонимен
Тук само тъпаци? ли се изявяват
Анонимен
"Тук само тъпаци ли се изявяват" - абсолютно, тъпак до тъпака...ХаХаХа