Правото на законодателна инициатива на съдебните съвети на прокурорите и съдиите е принципно несъвместима с принципа на разделение на властите. Няма развита демокрация, в която прокурорите или съдиите да разполагат с право на законодателна инициатива както се предвижда в проекта за нова Конституция на ГЕРБ.

Това е становището на юристите от Българска асоциация за европейско право (БАЕП), разпространено в позиция по повод предложението на ГЕРБ за приемане на нова конституция.

Конституцията на ГЕРБ, с която премиерът Бойко Борисов обяви, че ще даде рестарт на държавата и ще отговори на протестите, всъщност съдържа близо 80% от настоящата Конституция, като основните промени са премахването на Великото Народно събрание, намаляването на броя на депутатите и по-къси мандати на тримата големи в съдебната система - председателите на върховните съдилища и главния прокурор.

С предложенията на ГЕРБ се въвежда и възможност за законодателна инициатива на съдебните съвети на съдиите и на прокурорите, които ще бъдат "наследници" на сегашните колегии във Висшия съдебен съвет - съдийската и прокурорската.

Експертите от асоциацията правят подробен исторически анализ на основния закон в България като го сравняват и с конституциите на много европейски държави с традиции в демокрацията.

БАЕП призовава за мяра, историческа зрялост и уважение към българската конституционна традиция при обсъждане на идеята за отмяна на институцията на Велико народно събрание като посочват, че обосновката на това предложение остава неясна.

"Съставянето на конституционен текст изисква висш професионализъм, зрялост и уважение към конституционната традиция. Никое от предложените изменения не налагат приемането на изцяло нова Конституция", подчертават от БАЕП.

Те допълват, че редица от предложените промени са необосновани, неясни, а някои от тях са неприемливи, доколкото влизат в разрез с основни принципи на правовата държава и достиженията на съвременния конституционализъм. По-съществените предложения - за намаляване броя на народните представители, не изискват приемане на изцяло нова конституция, подчертават още от БАЕП.

Юристите анализират и предложението за въвеждане на индивидуална конституционна жалба като посочват, че това предложение отговаря на съвременните тенденции в Европа и и би могло да благоприятства защитата на правовата държава и законността. Те обаче изразяват опасенията си, че предлаганият текст е неясен и има риск на практика да се стигне до блокиране на институцията, а оттам и до множество спрени производства пред касационните инстанции или твърде продължителни дела.

Дневник