Всяка употреба от властите на сила срещу протестиращи трябва да е пропорционална на заплахата срещу органите на реда. Това заяви говорител на Европейската комисия на редовния брифинг днес в отговор на въпрос как ще коментира разгонването на протеста в София с последвалите арести на десетки хора.
След като припомни, че ЕС внимателно следи ситуацията и без да заема позиция дали правителството в София е прекрачило границата на допустимото, говорителят каза: "Мирните демонстрации са основно право във всяка демократична държава и ние подкрепяме правото на мирен протест. Всяка употреба на сила трябва винаги да се прилага пропорционално."
Думите му, цитирани от "Ройтерс", идват след едни от най-масовите протести в продължаващата два месеца вълна на недоволство от управляващите.
В четвъртък сутринта се оказа, че са арестувани и журналисти, както и хора, които твърдят, че са бити в полицейските участъци.
Дневник
Коментари
МУТРИ ВЪН
На Тиквоча да го кажат това!
Анонимен
Тя беше пропорционална: Спрей срещу паветата, шутове срещу бомбите. Точка.
Red worm
Какво да му кажат на "тиквоча"? Казали са че силата трябва да е пропорционална. Т.е. че е използвал прекалено МАЛКО сила срещу превратаджиите на Божков и Радев.