Висшият съдебен съвет (ВСС) отложи за сряда дебата и решението какво ще се случи с въвеждането на новата информационна система на съдилища. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов поиска отлагане на въвеждането на системата в съда и включване в дневния ред на пленума на всички становища, постъпили по темата. Главният прокурор Иван Гешев пък заяви, че ако внедряването на системата бъде отложено, това ще нанесе репутационен удар върху държавата, съобщи news.lex.bg.
Миналата седмица над 100 съдии от най-големия и натоварен съд в страната - Софийският районен съд (СРС), заявиха в писмо, че няма да ползват новата единна информационна система на съдилищата, и призоваха за нейното спиране. На следващия ден ръководителят на проекта по програма "Добро управление" Гергана Мутафова поиска пълна проверка на проекта, но заради становището на най-голямата магистратска организация Съюза на съдиите.
Пленумът на съдебния съвет обсъжда близо два часа какво да предприеме по проблема, който дори не беше включен в дневния ден за заседанието в понеделник 18 септември. Сред темите на спора беше и дали темата да не бъде прехвърлена и към съдийската колегия, която в началото на септември имаше заседание по темата.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов предложи системата, която трябва да бъде внедрена в съда от 18-ти септември, понеделник до края на седмицата с мотив, че тя създава проблем и при формирането на съдебните състави на Наказателната колегия. Оказва се, че в системата не е предвидена възможност за подобно действие. Панов е отправил запитване до изпълнителя по проекта "Информационно обслужване", които са му отговорили, че механизъм за формиране на съдебните състави въобще не е бил залегнал в техническото задание и това е доработка, която трябва да бъде възложена от Висшия съдебен съвет. Затова и той поиска системата да бъде отложена докато този проблем бъде отстранен и системата предвижда подобна опция.
Членовете на съдийската колегия Боян Новански, председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и координаторът по проекта Вероника Имова настояваха въпросът отново да бъде разгледан от съдийската колегия. Към тях се присъедини и главният прокурор Иван Гешев, който смята, че всички затруднения пред съдиите трябва да бъдат отстранени, но това трябва да се случи след дебат и решение в съдийската колегия. Освен това според него спирането на системата щяло да нанесе репутационен удар върху държавата.
"Едно евентуално спиране на внедряване на системата ще нанесе сериозен репутационен удар върху държавата и върху ВСС. Доколкото съм запознат с договора, няма пречка след внедряването на системата да бъде съставен констативен протокол, в който да бъдат отразени всички забележки и разработчикът да отстрани всички недостатъци. Колегите от Съдийската колегия да изслушат ръководителя на проекта, "Информационно обслужване", защото проблемите на съда задължително трябва да се решат, като цената не бива да е спиране на системата. Отново казвам - това ще е сериозен репутационен удар върху страната ни и в частност върху ВСС. Ако някой цели това, трябва да го каже. Част от това ще бъде включено в доклада за върховенството на закона за България", заяви още Гешев.
Срещу връщането на темата в съдийската колегия възразиха Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова, които припомниха, че за информационните системи на съдилищата отговорен е именно пленумът. В крайна сметка Дишева предложи да се свика извънредно заседание на пленума в сряда, на който отново да бъде разискван проблемът. "Времето тече, системата се внедрява, а съдилищата затъват все повече в битка с ЕИСС", заяви още Дишева.
Дневник
Коментари
Добави коментар