С 15 "за", 7 "против" и без "въздържали се" правната комисия в парламента преодоля ветото на президента Румен Радев и повторно прие промените в Закона за съдебната власт за кариерните бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет. Срещу повторното приемане на спорния текст в закона гласуваха от БСП.

На 15 септември президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредба от Закона за съдебната власт (ЗСВ), с който депутатите дадоха възможност след изтичането на мандата на член на Висшия съдебен съвет (ВСС), той да може да заеме по-висока длъжност в съдебната система от тази, която е заемал преди да бъде избран.

Промените в закона бяха приети на 3 септември и върнати за ново обсъждане в Народното събрание, а сега депутатите от правната комисия преодоляха ветото и отново приеха текста. В мотивите си президентът посочи, че промените погазват редица конституционни принципи и разпоредби.

Депутатите променят за втори път през тази година чл.28 от ЗСВ, като запазват възможността за повишаване на някои бивши членове на ВСС след края на мандата им. През май т.г. пред Конституционния съд т.нар. "кариерни бонуси" бяха атакувани от Върховния касационен съд със съображенията, че така се нарушават принципите за разделение на властите и за независимост на съдебната власт.

"Промените са направени без оценка за въздействие, без мотиви, без обществено обсъждане, което е отклонение от законодателния процес. Ветото на президента не е противопоставяне, а възможност за преосмисляне на конкретни разпоредби", обясни проф. Емилия Друмева пред депутатите от правната комисия и припомни каква е позицията на държания глава.

"Несъмнено реформите в съдебната власт продължават и ще има такива и в бъдеще. Ветото на президента е фокусирано върху чл. 28 от ЗСВ заради системното предлагане от страна на законодателя да промени кариерните бонуси. За втори път тази година се прави промяна в този член като се създава правна основа изборните членове на ВСС след края на своя мандат да получат повишение. В момента има висящо дело в Конституционния съд, в което се оспорва действащата към този момент редакция на този член. Почти всички становища са в посока, че разпоредбата е противоконституционна", обясни проф. Друмева.

По думите й разликата със сега предлагания текст е в израза, според който "може" изборен член на ВСС да получи т.нар. кариерен бонус. Тя повтори мотивите на президента, според които самият факт, че са били избрани за членове на ВСС не означава, че придобиват качества за по-висока длъжност.

"Тази възможност дава риск за независимостта на магистратите, тъй като дава превес към други, политически съображения. Нарушават се принципите за равенство, недопускане на привилегии и на разделението на властите", подчерта Друмева.

Крум Зарков от БСП обясни, че с текста на ЗСВ се създават предпоставки членове на ВСС да заемат по-висока или по-добра длъжност, когато се връщат в магистратските среди. "Противопоставихме се и на първото предложение, както и на второто. Споделяме изцяло мотивите на президента", подчерта Зарков.

Дневник